Chcą zablokować wyjazd Zalewskiej do Brukseli. Akcja nauczycieli na Facebooku

Na Facebooku zainicjowana została akcja nauczycieli, którzy zamierzają dopisać się do spisu wyborców na Dolnym Śląsku lub Opolszczyźnie. Chcą zagłosować na kontrkandydata minister edukacji Anny Zalewskiej by zablokować jej wyjazd do Brukseli.

Nauczyciele argumentują, że zależy im na tym, by we wrześniu rozliczyć obecną minister ze zmian w systemie oświaty.

Akcja głosowania „przeciwko” Zalewskiej narodziła się na portalu społecznościowym. Inicjatorem był nauczyciel z Wielkopolski, Marek Jakubowski.

„Jestem nauczycielem. Pani Zalewska – zmieniam specjalnie okręg wyborczy, żeby zagłosować. I nie jestem sam!” – napisał na swoim profilu na FB pedagog.

Pomysł  szybko zyskał popularność na innych profilach i grupach nauczycieli. Swój udział w akcji zadeklarowało już kilka tysięcy osób. Akcję nagłośniły też media.

Jak podał portal wp.pl, część nauczycieli podejmuje indywidualne decyzje co do zmiany okręgu wyborczego, ale są też szkoły i miejscowości, w których nauczyciele deklarują, że zamierzają 26 maja grupowo udać się na Opolszczyznę lub Dolny Śląsk, by tam oddać głos.

W wyborach do PE Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska kandyduje w okręgu nr 12 obejmującym właśnie województwa dolnośląskie i opolskie. Nauczyciele, którzy przyłączyli się do akcji, planują „zatrzymać” w Polsce nie tylko Zalewską kandydatkę nr 1 Zjednoczonej Prawicy, ale także Beatę Kempę, która startuje z „dwójką”.

Na kogo mogą zagłosować? W tym okręgu z ramienia opozycyjnej Koalicji Europejskiej kandydują m.in.: Janina Ochojska i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, ale  nazwisk pretendentów do Europarlamentu jest znaczne więcej. Wybór należy do każdego z głosujących.

Trudno prorokować, czy akcja może być skuteczna, zależy to oczywiście od frekwencji przy urnach.

Osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zamieszkania, mogą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia umożliwiającego głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Aby je otrzymać, należy zgłosić się do swojego urzędu gminy do 24 maja.

Druga możliwość to dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej, konkretnej gminie. Aby to robić, należy zgłosić się do urzędu gminy, gdzie chcemy głosować, do 21 maja. Odpowiedni wniosek można złożyć osobiście lub przez internet za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 roku. Obywatele dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych.

JK, GN