„Chcemy tworzyć szkołę otwartą i przyjazną”. Petycja nauczycieli oburzonych ministerialną teką dla Czarnka

„My, nauczyciele, jesteśmy mocno zaniepokojeni i oburzeni wyborem pana Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki” – podkreślają nauczyciele w liście otwartym-petycji powstałej w związku z ostatnimi zmianami w rządzie. Nauczyciele wyrażają obawę  co do rzetelnego i dobrego dla uczniów i studentów pełnienia obowiązków przez nowego ministra edukacji i nauki. Pod petycją podpisało się już ponad 1700 nauczycieli (stan na piątek na godzinę 12). Wśród jej inicjatorów znaleźli się m.in. Judyta Rudnicka, Marta Florkiewicz-Borkowska, Agnieszka Jankowiak-Maik i Artur Sierawski.

Autorzy listu-petycji przypominają najbardziej kontrowersyjne wypowiedzi Czarnka i oceniają, że jawi się on „jako osoba nietolerancyjna i nienawistna, a poprzez otwarte głoszenie takich poglądów daje przyzwolenie na czynienie zła i dyskryminację”.

Zwracają uwagę na badania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, z których wynika, że Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw nieletnich i wyrażają obawę, że „osoba pana Czarnka na stanowisku ministra edukacji i nauki z dużym prawdopodobieństwem spowoduje eskalację problemów młodych ludzi”.

„Obowiązkiem ministra edukacji jest dbanie nie tylko o rozwój intelektualny młodzieży, ale również o zapewnienie jej ochrony, bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej. Chcemy ministra, który pracuje dla dobra dzieci i młodzieży, a nie dla dobra swojej partii. Ministra, który potrafi wznieść się ponad polityczny interes i wykazać empatią i szacunkiem. Ministra, który będzie rozumiał, że szkoła jest dla wszystkich i ma być miejscem, które łączy” –podkreślają sygnatariusze

„Dla nas, niżej podpisanych, zagadnienia związane z prawami człowieka, tolerancją i równością są niezwykle istotne i stanowią fundamentalny element naszej codziennej pracy. Dlatego nadal zamierzamy wspierać naszych uczniów, nie tylko słowami, ale i czynami; utwierdzać ich w przekonaniu, że są wartościowymi i akceptowanymi  ludźmi bez względu na płeć, przekonania religijne, orientację seksualną i przynależność etniczną. Chcemy tworzyć szkołę otwartą i przyjazną, dlatego oczekujemy, że minister Czarnek będzie kierował się zawsze dobrem wszystkich uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek, traktując to dobro nie w sposób subiektywny i bez względu na swoje osobiste przekonania” – czytamy w petycji.

Pełną treść petycji można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Nauczycielu, jak oceniasz nominację posła PiS Przemysława Czarnka na nowego ministra edukacji oraz szkolnictwa wyższego i nauki?

  • zdecydowanie źle (78%, 1 276 głosów)
  • trudno powiedzieć (8%, 123 głosów)
  • raczej źle (7%, 113 głosów)
  • zdecydowanie dobrze (5%, 88 głosów)
  • raczej dobrze (2%, 31 głosów)

Głosujących: 1 631

Loading ... Loading ...

Już oficjalnie – Przemysław Czarnek będzie nowym ministrem edukacji narodowej