Chile chce szczepić na koronawirusa dzieci od 6. roku życia

Chile zgodziło się na podawanie chińskiej szczepionki Sinovac dzieciom od 6. roku życia. W krajach zachodnich najskuteczniejsze szczepionki Pfizera i Moderny dostępne są jedynie dla młodzieży od 12. roku życia

Chile to drugi kraj po Chinach, który umożliwił szczepienie młodszych dzieci. Instytut Zdrowia Publicznego Chile zatwierdził stosowanie szczepionki Sinovac dla dzieci od 6. roku życia. Wkrótce Ministerstwo Zdrowia poinformuje o procedurach i terminach podawania szczepionki młodszym dzieciom.

Władze zdrowotne Chile podejmując decyzję oparły się jedynie na informacjach przekazanych przez Sinovac oraz powszechnie dostępnych publikacjach w prasie specjalistycznej. Katolicki Uniwersytet Chile nie zakończył jeszcze badań z udziałem ok. 4000 dzieci na temat wpływu Sinovac na osoby w wieku 3-17 lat.

Badania na temat podawania szczepionek na koronawirusa młodszym dzieciom toczą się w wielu krajach, w tym w Kanadzie, USA i Singapurze. Jednak tylko Chiny i Chile zdecydowały się na podawanie szczepionki młodszym dzieciom.

Pekin dopuścił szczepionki Sinovac i Sinopharm w przypadku jeszcze młodszych dzieci – od 3. roku życia.

(PS, GN)