Sejm głosami PiS i koalicjantów opowiedział się przeciwko poprawkom Senatu/ZNP zmierzającym m.in do podniesienia o 20 proc. wynagrodzeń wszystkim nauczycielom od września br., a nie jak chce MEiN tylko tym rozpoczynających pracę w zawodzie. Jak wyglądają szczegółowe wyniki głosowania? Poniżej publikujemy listę posłów i posłanek, którzy głosowali przeciwko podwyżkom dla wszystkich nauczycieli. Warto zapamiętać te nazwiska.
„Moim zdaniem to była ostatnia szansa żeby w tym roku rozwiązać problem nauczycielskich zarobków”– komentował w rozmowie z Głosem Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. „Wynik głosowania w Sejmie 232 do 213 kończy proces legislacyjny. Został jeszcze prezydent, ale obawiam się, że ustawa zostanie podpisana” – ocenił.
To teraz spójrzmy na tabelkę poniżej, która prezentuje wynagrodzenie nauczycieli od września 2022. Bardzo motywujące jest robienie 4-letniego stażu na mianowanie, żeby zarabiać 173 zł brutto więcej.
DW: @HomoMediaevalis @kr_szumilas @Krzyszt38602717 @AgaBak pic.twitter.com/1XcccDdaLN
— Nauczycielski (@PNauczycielski) August 5, 2022
Przypomnijmy, że chodzi o głosowanie numer 172. To poprawki Senatu nr 2 i 8 (głosowane łącznie), miały doprowadzić do podwyżki płac wszystkich nauczycieli o 20 proc. poprzez podniesienie tzw. kwoty bazowej, służącej do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli.
Prawie 80% nauczycieli bez podwyżek od września, ale z obowiązkiem przepracowania 1 dodatkowej godziny – to konsekwencja odrzucenia przez posłów #PiS poprawki Senatu do ustawy Karta nauczyciela!
Tak #PiS „dba” o prestiż zawodu nauczyciela👎👎👎 pic.twitter.com/79w04jn67X
— KrystynaSzumilas🇵🇱 (@kr_szumilas) August 5, 2022
Za odrzuceniem tych poprawek zagłosowało 232 posłów, przeciw było 213, a 2 wstrzymało się od głosu.
Za odrzuceniem poprawek Senatu ws. podwyżek dla wszystkich nauczycieli zagłosowało 227 przedstawicieli PiS, 2 posłów koła poselskiego Kukiz 15, 2 posłów koła poselskiego Polskie Sprawy oraz poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.
Za przyjęciem poprawek Senatu, czyli za podwyżkami dla wszystkich nauczycieli od września zagłosowało 124 posłów i posłanek Koalicji Obywatelskiej, 42 z Lewicy, 23 z Koalicji Polskiej, 8 z Konfederacji, 6 przedstawicieli/ek Polska 2050, 5 z Porozumienia Jarosława Gowina, 3 z koła Polskiej Partii Socjalistycznej i dwóch niezrzeszonych. Od głosu wstrzymało się dwóch posłów Konfederacji: Janusz Korwin-Mikke oraz Dobromir Sośnierz. 13 posłów i posłanek nie wzięło udziału w głosowaniu.
Ze statystyk sejmowych wynika, że co piąty poseł/posłanka pracował w przeszłości w zawodzie nauczyciela. Także w klubie PiS, który w całości opowiedział się przeciwko podwyżkom dla wszystkich nauczycieli od września, wielu posłów i posłanek chwali się doświadczeniem z pracy w oświacie.
Doświadczenie nauczycielskie mają za sobą m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz posłowie i posłanki PiS: Teresa Wargocka, Joanna Borowiak, Anna Cicholska, Katarzyna Czochara, Krzysztof Lipiec, Jarosław Sellin, Edward Siarka, Dariusz Piontkowski. Jak wiadomo szef MEiN Przemysław Czarnek jest nauczycielem akademickim.
Oto pełna lista posłów i posłanek, którzy zagłosowali przeciwko podwyżkom dla wszystkich nauczycieli:
(JK, GN)
Fot: Krystyna Szumilas/Twitter