CKE nie wyklucza przełożenia egzaminów

Jeśli po świętach dzieci rozpoczną naukę w szkołach, egzamin odbędzie się zgodnie z planem, ale jeśli przerwa się przedłuży, będziemy musieli go przesunąć – poinformował w rozmowie z TVN24 dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Egzamin ósmoklasisty ma się rozpocząć 21 kwietnia. Tymczasem zajęcia w szkołach zawieszono do 10 kwietnia br. ZNP zaapelował już do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie egzaminów – zarówno ósmoklasisty jak i matury.

ZNP apeluje o odwołanie egzaminów

Dyrektor CKE nie wykluczył, że w pewnym momencie egzaminy trzeba będzie przełożyć na inny termin. – Jeśli po świętach dzieci rozpoczną naukę w szkołach, egzamin odbędzie się zgodnie z planem, ale jeśli przerwa się przedłuży, będziemy musieli go przesunąć – stwierdził Marcin Smolik.

Póki co, CKE udostępniła wczoraj i dziś uczniom arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty. – Mieliśmy pewne problemy techniczne, ale udało się je rozwiązać – przyznał szef CKE odnosząc się do wczorajszych problemów ze ściągnięciem arkuszy ze strony CKE i OKE. – Nigdy wcześniej żadne nasze egzaminy nie cieszyły się aż takim zainteresowaniem. Kiedy publikujemy arkusze maturalne, to zwykle w jednej sekundzie mamy około 15 tysięcy użytkowników na stronie, wczoraj w piku było to ponad 200 tysięcy osób. Teraz, gdy rozmawiamy, chwilę po 9 na stronie jest około 31 tysięcy osób i wszystko działa – dodał.

(PS, GN)