Strajk nadal trwa! Co dalej? Decyzja Prezydium ZG ZNP w czwartek (aktualizacja)

Co dalej? Czy strajk w oświacie będzie kontynuowany? Czy zostanie zawieszony np. do września? A może zmieniona zostanie formułą protestu? Decyzję w sprawie strajku Prezydium ZG ZNP podejmie w czwartek – poinformował Związek.

Prezydium Zarządu Głównego ZNP zebrało się we wtorek w godzinach popołudniowych. Tematem spotkania jest trwający od 8 kwietnia bezterminowy strajk w oświacie. Członkowie Prezydium na tym posiedzeniu  mają zdecydować, czy akcja strajkowa w szkołach i placówkach oświatowych będzie trwać nadal, czy zostanie zakończona lub zawieszona. Wcześniej przedstawiciele Związku nie wykluczali, że decyzja w tej sprawie będzie znana jeszcze dziś. Jednak z informacji przekazanych wieczorem przez Związek wynika, że o dalszych losach strajku dowiemy się w czwartek. W tym dniu Prezydium ZG ZNP wznowi obrady i ogłosi swoją decyzję. Na razie ZNP informuje na Twitterze: akcja nadal trwa!

Wtorek obfitował w wydarzenia związane z protestem pracowników oświaty. Rano odbyło się spotkanie ZNP z przedstawicielami Warszawskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego. Następnie przed siedzibą MEN trwała manifestacja z udziałem kilku tysięcy przedstawicieli strajkujących szkół i placówek, którzy na wezwanie ZNP przybyli do Warszawy. Potem spotkało się Prezydium Rady Dialogu Społecznego, po tym posiedzeniu przedstawiciele ZNP i FZZ ogłosili, że nie wezmą udziału w spotkaniu „okrągłego stołu” w sprawie oświaty, zwołanego przez premiera na Stadionie Narodowym. „Okrągły stół” ma zainaugurować obrady w piątek 26 kwietnia. Tymczasem kolejne organizacje rezygnują z udziału w tych obradach (OSKKO).

Strajk w oświacie trwa od 8 kwietnia, a więc już od ponad dwóch tygodni. To najdłuższa taka akcja od lat 90. I największa, bo do strajku przystąpiło prawie 16 tys. szkół i placówek spośród 20 tys. wszystkich.

„ZNP wyraża podziw dla tych strajkujących, którzy protestują trzeci tydzień! Jesteśmy razem!” – czytamy w komunikacie Związku po wtorkowych obradach Prezydium ZG.

(DK, GN)