Co to jest edukacja hybrydowa? MEiN wyjaśnia

Od poniedziałku 15 marca br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województw: lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego będą się uczyli w trybie hybrydowym, uczniowie starsi zaś – w trybie zdalnym. W pozostałych województwach utrzymano dotychczasowe zasady organizacji nauki w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych

Ministerstwo edukacji w rozesłanym do mediów komunikacie spróbowało wyjaśnić rzecz, o którą dyrektorzy w ostatnich dniach pytają chyba najczęściej: czym właściwie jest edukacja hybrydowa? To ważne pytanie, ponieważ ministerstwo edukacji raczej unikało tego sformułowania. Podczas wiosennego lockdownu w 2020 r. w różnego rodzaju ministerialnych dokumentacji używano terminu “edukacja mieszana”.

Czym jest więc edukacja hybrydowa? W komunikacie MEiN czytamy:

“Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby zorganizować naukę stosując następujące zasady:
* nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły;
* co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie.
Każdy dyrektor najlepiej zna specyfikę swojej szkoły, dlatego nie wskazujemy, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni druga. To decyzja dyrektora, który ustali harmonogram prowadzenia zajęć, biorąc pod uwagę – w miarę możliwości – równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny”.

Taki właśnie przepis znalazł się w rozporządzeniu opublikowanym przez ministerstwo edukacji. Rozporządzenie dostępne jest TUTAJ. Nowe zasady organizacji nauki mają obowiązywać do 28 marca br.

Przypomnijmy – zasady te dotyczą uczniów klas I-III w czterech województwach.

“W pozostałych częściach kraju szkoły i placówki, w tym szkoły i placówki specjalne, będą funkcjonowały tak jak dotychczas. Ponadto utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu. Bez zmian pozostają zasady na jakich funkcjonują szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: sportowe, mistrzostwa sportowego oraz szkoły z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego” – podkreślił resort edukacji.

(PS, GN)