Czarnek stworzył nową dyscyplinę naukową – biblistykę. Polska ma być w niej potęgą

MEiN pracuje ciężko przez siedem dni w tygodniu. Biblistyka – to nowa dyscyplina naukowa, której powołanie ogłosił dziś na Jasnej Górze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W czytaniu biblii Polska ma się stać potęgą i przegonić m.in. Szwajcarię

Jak poinformowało ministerstwo edukacji, szef tego resortu odwiedził dziś Jasną Górę. W tamtejszym klasztorze ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki. Tym samym znalazła się ona w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.

– Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny – biblistyki – z pewnością pomoże w jej rozwoju – podkreślił minister Czarnek.

Bibliści nie kryją radości z decyzji szefa MEiN. – Chciałbym podziękować ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za tę decyzję. To ogromna szansa dla świata polskich biblistów. Dzięki nowej dyscyplinie będziemy mogli podjąć dialog badawczy z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie, USA, Szwajcarii, Londynie czy w Niemczech. To przełomowe wydarzenie dla polskiej biblistyki. Cieszymy się z tego bardzo – stwierdził ks. Henryk Witczyk, biblista i teolog.

Miejsce i czas ogłoszenia decyzji nie było przypadkowe. W niedzielę na Jasnej Górze zainaugurowano 5. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. W ten sposób rozpoczął się w Polsce XIII Tydzień Biblijny.

fot. Facebook/MEiN

(PS, GN)