Część nauczycieli otrzyma tylko jedną dawkę szczepionki. Kiedy rząd zamierza zaszczepić pedagogów?

Wszyscy nauczyciele i nauczyciele akademiccy zostaną zaszczepieni pierwszą dawką do 14 marca – zapewnił minister ds. szczepień Michał Dworczyk. Nie wszyscy nauczyciele otrzymają obie dawki szczepionki

– Do najbliższej niedzieli 7 marca zakończymy szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli i nauczycieli akademickich. Do 14 marca zakończymy szczepienie wszystkich nauczycieli i nauczycieli akademickich – ogłosił Dworczyk.

Do tej pory, w trzech turach rejestracji, chęć zaszczepienia się produktem AstraZeneki zgłosiło ok. 589 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich. Szczepienia tej grupy zawodowej trwają od 12 lutego.

Rząd postanowił wydłużyć okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki. – Wprowadzamy zmiany spójne z rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze. Wypracowane w oparciu o aktualny stan wiedzy. Jest to związane z sytuacją epidemiczną – zapewnił Dworczyk.

– Chcemy wydłużyć czas między pierwszą a drugą dawką szczepionki. To wszystko zgodne z zaleceniami producenta. Wyniki badania pokazują, że takie działanie można przeprowadzić bez szkody dla działania szczepionek, a jednocześnie można przeprowadzić więcej szczepień – dodał.

To oznacza, że m.in. nauczyciele i nauczyciele akademiccy otrzymają drugą dawkę AstraZeneki po 12 tygodniach (do tej pory była mowa o 10-12 tygodniach). A osoby zaszczepione produktem Pfizer/BioNTech – po 42 dniach (obecnie jest to termin 21-dniowy).

Czyli nauczyciele i nauczyciele akademiccy otrzymają drugą dawkę w terminie od mniej więcej połowy maja do połowy czerwca, jeszcze przed wakacjami.

Nie wszyscy jednak zostaną zaszczepieni dwiema dawkami. Rząd postanowił bowiem szczepić osoby, które już przeszły koronawirusa i są ozdrowieńcami dopiero po 6 miesiącach od zakażenia i tylko pierwszą dawką. – To rekomendacja Rady Medycznej wynikająca z aktualnego stanu badań – zapewnił Dworczyk.

W grupie ozdrowieńców znajduje się wielu nauczycieli i pracowników oświaty.

W sumie, od końca grudnia ub.r. do dziś wykonano 3 mln 600 tys. szczepień, z czego I dawką zaszczepiono 2 mln 338 tys. osób. Pozostałe osoby zaszczepiono dwiema dawkami. – Od początku realizacji programu szczepionek deklarowaliśmy, że do końca I kwartału zaszczepimy ponad 3 mln osób. Ten cel na pewno zostanie zrealizowany. Pierwszą dawką zostanie zaszczepionych 3,5 mln osób – ocenił Dworczyk.

(PS, GN)