Częściowy lockdown w szkołach przedłużony do 28 lutego br.

Do końca lutego rząd przedłużył obecne przepisy regulujące funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. To oznacza, że stacjonarnie mogą się uczyć jedynie dzieci z klas najmłodszych, a także dzieci w przedszkolach.

Poprzedni okres zawieszenia pracy stacjonarnej szkół i placówek oświatowych kończył się dzisiaj. W piątek wieczorem Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało jednak rozporządzenie przedłużające częściowy lockdown w szkołach do 28 lutego.

Rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 12 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2021, poz. 283) dostępne jest TUTAJ.

To oznacza, że w trybie stacjonarnym mogą się uczyć tylko dzieci z klas I-III, szkół specjalnych, a także – jedynie na niektórych zajęciach – młodzież w szkolnictwie zawodowym. Uczniowie klas ósmych oraz klas maturalnych mogą natomiast w niewielkich grupach spotykać się w szkołach z nauczycielami w ramach konsultacji przed egzaminami.

Od maja ub.r. – bez żadnych przerw – funkcjonują też przedszkola.

W poprzednim tygodniu nauczyciele klas I-III mogli się przetestować na obecność koronawirusa. Z możliwości tej skorzystało ok. 33 tys. pedagogów. W podobnym badaniu zorganizowanym w styczniu, tuż przed końcem ferii zimowych wzięło udział ponad 130 tys. nauczycieli.

W tym tygodniu testowani będą nauczyciele przedszkoli.

(PS, GN)