Delegacja ZNP jedzie na Wileńszczyznę. Przekaże m.in. środki zebrane na działalność polskiego zespołu z Gimnazjum w Jaszunach

W czwartek 9 listopada delegacja ZNP wyjeżdża na Wileńszczyznę. Będzie m.in. gościć w polskim Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. Jednym z punktów wizyty przedstawicieli Związku na Litwie jest przekazanie środków zebranych na działalność polskiego zespołu pieśni i tańca “Gromada” z Gimnazjum w Jaszunach.

Przypomnijmy, że pod koniec września zespół ZNP ds. współpracy z Wileńszczyzną ogłosił zbiórkę na działalność polskiego zespołu “Gromada”, który odrodził się po 14 latach i liczy 70 chórzystów i ok. 50 tancerzy. Zespołowi brakowało jednak strojów ludowych, a szczególnie butów. Głos Nauczycielski  informował o zbiórce w numerze 40-41 z 4-11 października br. Problem udało się rozwiązać dzięki hojności członków i członkiń ZNP.

Adam Zygmunt, członek Zarządu Głównego ZNP, poinformował Głos, że na zespół „Gromada” udało się zebrać około 45 tys. zł. „Zbiórka przeszła moje najśmielsze oczekiwania” – cieszy się Adam Zygmunt. „Nagroda jak i zebrane pieniądze zostaną przekazane na uroczystej akademii z okazji Rocznicy Niepodległości Polski, organizowanej w gimnazjum w Jaszunach 9.11.2023 r. o godz. 12.00” – podał.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przyznał też specjalną nagrodę w konkursie „Nauczyciel Roku 2023 w Rejonie Solecznickim”, która ma także zostać wręczona podczas wizyty delegacji Związku na Wileńszczyźnie.

W uroczystościach z ramienia ZNP (poza Adamem Zygmuntem) wezmą udział: Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP; Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP; Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP; Andrzej Gryguć, prezes Okręgu Podlaskiego ZNP i Janusz Koziński, prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ZNP.

Delegacja ZNP wyruszy na Wileńszczyznę z Augustowa. Jak czytamy w programie wizyty w czwartek o godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta akademia w Polskim Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach podczas której zaplanowano:

>> przekazanie zebranej kwoty przez ZNP na rzecz Zespołu Pieśni i Tańca „Gromada”,

>> wręczenie nagrody i dyplomu „Nauczyciela Roku 2023 w Rejonie Solecznickim”,

>> spotkanie z gronem nauczycielskim.

W czwartek późnym popołudniem przedstawiciele i przedstawicielki ZNP udadzą się do Solecznik, gdzie spotkają się m.in z władzami Merostwa.

Na piątek 10 listopada zaplanowano udział delegacji ZNP w uroczystej Akademii i Koncercie z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz okolicznościowym bankiecie.

Natomiast w sobotę związkowcy pojadą do Wilna na Cmentarz na Antokolu i zapalą znicze na grobach Polskich Żołnierzy poległych w walce z bolszewikami. Wezmą też udział w Wielkiej Patriotycznej Uroczystości na Rossie – delegacja ZNP złoży biało-czerwone wiązanki w Mauzoleum Matki i Serca Syna gdzie znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej i urna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego, honorowego członka ZNP.

Wieczorem zaplanowano powrót delegacji ZNP do Polski.

(GN)

Fot: Wikipedia (polskie Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach)

Apel Zespołu ZNP ds. współpracy z Wileńszczyzną o wsparcie polskiego zespołu “Gromada” z Gimnazjum w Jaszunach