– Jesteśmy na etapie rozmów na temat zmiany ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Być może znajdziemy rzeczywistego pracodawcę, jest na to cień szansy – ocenił Krzysztof Stradomski, koordynator ds. prawnych w biurze ZG ZNP podczas konferencji „Dialog społeczny w sferze publicznej”, która odbyła się we wtorek w siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Organizatorami konferencji poza ZNP były Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Uniwersytet Zielonogórski.
Przypomnijmy, że obecnie stroną sporu zbiorowego w oświacie jest dyrektor szkoły, przedszkola, placówki, chociaż wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli określa corocznie minister edukacji.
Nauczyciele i pracownicy oświaty muszą się zwrócić z żądaniami do dyrektorów szkół, bo to oni są pracodawcami. W teorii – bo minimalne wynagrodzenia określone są w wydawanym co roku rozporządzeniu MEiN, a wynagrodzenie nauczycieli zależy głównie od subwencji oświatowej na dany rok.
Rozpoczęła się konferencja na temat dialogu społecznego w sferze publicznej organizowana przez #ZNP @OPZZcentrala i Uniwersytet Zielonogórski.
LIVE na facebookowym profilu ZNP. @Broniarz @mrzemek #prawo #prawopracy #dialog #dialogspoleczny #debata pic.twitter.com/FaIo59L1Bg
— ZNP (@ZNP_ZG) June 13, 2023
Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z propozycją zmiany ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zmierzającą do zmiany definicji pracodawcy w przypadku sporu zbiorowego w oświacie tak, aby urealnić procedurę i toczące się w ramach sporu wszystkie etapy jak np. rokowania, mediacje czy strajk.
Paneliści zaproszeni na konferencję „Dialog społeczny w sferze publicznej” rozmawiali o dialogu w ujęciu naukowym i praktycznym.
– Intencją organizatorów jest prezentacja stanu obecnego rokowań zbiorowych, towarzyszących im doświadczeń oraz przyszłych wyzwań. Istotnym aspektem będzie także ukierunkowanie dyskusji na poszukiwanie rozwiązań, które potencjalnie mogą sprzyjać wzmocnieniu rangi rokowań jako instrumentu regulującego stosunki pracy – zapowiadał dr Błażej Mądrzycki, wiceprzewodniczący OPZZ, reprezentujący też ZNP i Uniwersytet Śląski. – Wygłoszone opinie i tezy będą istotnym punktem badań nad modelem pobudzenia rokowań zbiorowych w Polsce – podkreślał.
– Załamanie się dialogu społecznego zwłaszcza w aferze publicznej jest pewnym paradoksem bo poziom uzwiązkowienia jest tutaj wyższy, pozycja strony społecznej jest w pewnym sensie silniejsza, a z drugiej strony tego dialogu w tradycyjnym znaczeniu nie ma. Dlaczego tak się dzieje, jakie są przyczyny i co można zrobić żeby to zmienić? – pytał moderator drugiego panelu dr hab. Łukasz Pisarczyk, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zwracano uwagę, że bezpośrednim odzwierciedleniem takiego stanu jest niewielka liczba zawieranych układów zbiorowych pracy.
O praktycznym wymiarze dialogu społecznego poza Krzysztofem Stradomskim z ZNP dyskutowali: Agata Oklińska, zastępca dyrektora departamentu dialogu społecznego MRiPS; Katarzyna Galas, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa; Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu i ekspert ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich oraz Agata Kemona, dyrektor Departamentu Zarządzania Kadrami i Urzędem – Naczelnik Wydziału Kadr i Płac w Urzędzie Miasta Dąbrowa Górnicza.
W pierwszym panelu – naukowym wystąpili: dr hab. Monika Gładoch, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która mówiła o praktyce zawierania układów zbiorowych pracy dla pracowników służby publicznej w Niemczech; dr hab. Paweł Nowik, prof. KUL wystąpił z wykładem pt. Rokowania układowe jako instrument reformy prawa urzędniczego w Polsce; dr Jakub Szmit z Uniwersytetu Gdańskiego mówił o dialogu społecznym w służbie cywilnej; dr hab. Łukasz Pisarczyk, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego wygłosił referat o prawnych ramach dialogu społecznego w służbie publicznej, a dr Anna Dubowik o regulaminach jako źródłach pracy w sferze publicznej w kontekście zakładowego dialogu społecznego.
Jak zapowiadali organizatorzy konferencji sformułowane wnioski będą istotną wartością w kontekście Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i wykonania obowiązków wynikających z tzw. kamieni milowych oraz (potencjalnie) dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Relację video z konferencji można obejrzeć na Facebooku ZNP i OPZZ tutaj Więcej na temat samej dyskusji napiszemy najnowszym wydaniu Głosu Nauczycielskiego.
(GN)
ZNP i OPZZ zapraszają 13 czerwca na konferencję „Dialog społeczny w sferze publicznej”