„Dziś nie o to chodzi, żeby uczniów zamknąć w klasie, trzeba ich wyprowadzić i pokazać świat inny, niż ten w którym są zamknięci jeśli chodzi o >>bańkę internetową<<. Odpowiedzią na te potrzeby jest nasz projekt o wychowaniu patriotycznym” – napisał na platformie X wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) przedstawiciel wnioskodawców poselskiego projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym, który trafił do Sejmu. Projekt – jak czytamy – dotyczy „ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej jako organu eksperckiego, stabilizującego polski system edukacji; wprowadzenia nowych form edukacji obywatelskiej przygotowującej do odpowiedzialności za Ojczyznę oraz uwspółcześnienie zadań edukacyjnych i wychowawczych w szkołach”
„W odpowiedzi na wyzwania związane z globalizacją i erozją tradycyjnych wartości narodowych, PSL przedstawia nową ustawę o wychowaniu patriotycznym w szkołach. Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości narodowej wśród młodzieży oraz promowanie wartości patriotycznych, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski” – wskazano m.in. na internetowej stronie PSL.
Dziś nie o to chodzi, żeby uczniów zamknąć w klasie, trzeba ich wyprowadzić i pokazać świat inny, niż ten w którym są zamknięci jeśli chodzi o „bańkę internetową”. Odpowiedzią na te potrzeby jest nasz projekt o wychowaniu patriotycznym.
— Piotr Zgorzelski (@PZgorzelskiP) August 19, 2024
Projekt zakłada zmiany m.in. w Prawie oświatowym, Karcie nauczyciela oraz ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Posłowie zaproponowali m.in. utworzenie nowych programów edukacyjnych z łącznym budżetem w wysokości 15 mln zł.
Posłowie chcą też utworzenia kanonu wizyt w miejscach kluczowych dla kultury polskiej i dziedzictwa historycznego, które będą realizowane przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
„Założeniem jest, aby były to miejsca, które mogą być powodem do dumy narodowej, a dla najmłodszych także do lokalnego patriotyzmu oraz przywiązania do swojej okolicy. Zarówno mogą to być placówki kultury, zabytki, jak i miejsca mające szczególne walory przyrodnicze czy krajobrazowe (jak Parki Narodowe, pomniki przyrody). Lista miejsc powinna być listą do lokalnego wyboru” – wskazano w uzasadnieniu.
W projekcie zaproponowano też powołanie Komisji Edukacji Narodowej, jako organu eksperckiego, który będzie odpowiadał m.in. za przyjmowanie strategii edukacyjnej państwa, a także opiniowanie projektów aktów prawnych i pozostałych kluczowych decyzji w tej sferze. Jak wskazano w uzasadnieniu, KEN rekomendowałaby również kanon wizyt uczniów w miejscach kluczowych dla kultury polskiej i dziedzictwa historycznego.
Na realizację zadań związanych w wychowaniem patriotycznym jednostki samorządu terytorialnego mają otrzymać dotację celową. Przewidziano również środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
– Wychowanie patriotyczne ma być programem dla szkół, a nie nowym przedmiotem – podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawiając założenia projektu w dniu Święta Wojska Polskiego. Zaznaczył, że projekt „nie jest przeciwko komuś”, ale wynika z tego, że „PSL ma prawo zaakcentowania tego, co mu w duszy gra”.
Jak mówił, zgodnie z projektem, wychowanie patriotyczne „to nie ma być nowy przedmiot w szkole, bo nie da się wychowania patriotycznego zamknąć do jednego przedmiotu”. „To ma być program dla szkoły, stworzenie Komisji Edukacji Narodowej, która będzie ten program akceptować. To ma być program, w którym w różnych elementach będzie wychowanie patriotyczne” – tłumaczył.
Wyjaśnił, że program ma zakładać m.in. odwiedzanie miejsc ważnych dla polskiej historii, także regionalnych. „To jest odwiedzanie tych miejsc, to są bohaterowie, autorzy, jest miejsce i dla Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, i dla Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. Nie należy nikogo wykluczać. I dla Olgi Tokarczuk, i dla 'Dziadów’ Adama Mickiewicza. (…) O tym jest ta ustawa” – wyliczał.
Prezes PSL podkreślił, że liczy na dobrą współpracę w parlamencie. „To nie jest wymijanie, pomijanie jakiegokolwiek z resortów, tylko to chęć zaakcentowania co jest dla nas, ludowców, bardzo ważne” – zaznaczył.
Zgodnie z projektem, nowe przepisy wprowadzające wychowanie patriotyczne do szkół miałyby wejść w życie od 1 września 2025 roku. Obecnie projekt został skierowany do Biura legislacyjnego kancelarii Sejmu.
Projekt znajduje się tutaj
Minister edukacji Barbara Nowacka przypomniała niedawno, że w ogłoszonych w czerwcu priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne wpisano w punkcie drugim: „Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna”.
„To przecież z mojej inicjatywy wraz z (wice)premierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program >>Edukacja z wojskiem<<, który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej” – mówiła minister.
Przypomnijmy też, że niedawno podczas prac roboczych w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz zakomunikowała, że zgodnie ze stanowiskiem rządu zmiany w prawie mogą być dokonywane tylko na podstawie projektów rządowych, a nie poselskich, składanych przez posłów koalicji.
(GN)
Fot: PSL/X