Dofinansowanie studiów podyplomowych dla nauczycieli. Co, jeśli zabraknie środków?

Studia podyplomowe to zachęcająca forma dalszego szkolenia dla różnych grup zawodowych, także dla nauczycieli. Dzięki nim można znacznie poszerzyć swoją wiedzę i wspiąć się na wyższe szczeble kariery. Studia podyplomowe to sposób na nową wiedzę, na doskonalenie umiejętności, na otwarcie wielu możliwych dróg.

Na szczęście nie każdy musi martwić się opłacaniem studiów z własnej kieszeni. Można znaleźć sporo rozmaitych funduszy i programów, które ułatwią w ten sposób życie. Dofinansowanie na studia podyplomowe dla nauczycieli i innych grup zawodowych jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko zatroszczyć się o zdobycie informacji oraz dołączanie do programu. Sprawdź, czym dokładnie jest dofinansowanie, na jakich zasadach się odbywa oraz co w sytuacji, kiedy szkoła nie ma własnych środków na dalsze szkolenie nauczycieli!

  1. Dofinansowanie studiów podyplomowych — co warto wiedzieć?
  2. Jedno z lepszych źródeł dofinansowania — Krajowy Fundusz Szkoleniowy
  3. Kto powinien ponieść koszty inwestycji w studia podyplomowe dla nauczycieli?
  4. Jak przebiega droga do dofinansowania?
  5. Na jaką wysokość dofinansowania można liczyć?
  6. Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli — promocja, dzięki której każdy skorzysta!

 

Dofinansowanie studiów podyplomowych — co warto wiedzieć?

Studia podyplomowe są fantastyczną formą kształcenia dla osób, które czują niedosyt po standardowych studiach, które chcą jednocześnie szkolić się i pracować, które chcą pozyskiwać nadal wiedzę, nie rezygnując z tego, co robią na co dzień. Niestety, nie każdego stać na to, by studia podyplomowe w pełni zafundować z własnej kieszeni. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją liczne programy i fundusze pomocowe, zarówno dla osób, które samodzielnie szukają wsparcia, jak i dla całych placówek, np. dla szkół. Dzięki takiemu wsparciu osoby, które realnie chcą się uczyć i szkolić, mogą zdobywać wiedzę bez martwienia się o pieniądze.

Jedno z lepszych źródeł dofinansowania — Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego oferuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Ma za zadanie wspierać pracodawców na niezwykle dynamicznym rynku pracy. Dofinansowanie takie pozwala na dostęp do edukacji ustawicznej. KFS może przyznać dofinansowanie, bazując na ustalonych wcześniej priorytetach wydatkowania dostępnych środków. Z rocznych środków przeznaczonych na KFS można wesprzeć różne grupy pracownicze, w tym również osoby, które wracają do pracy po pandemii czy po okresie opieki nad dzieckiem.

Kto powinien ponieść koszty inwestycji w studia podyplomowe dla nauczycieli?

Jeśli nauczyciel chce się szkolić, powinien wiedzieć, że w budżetach organów prowadzących placówki, wyodrębnione są konkretne środki na szkolenia. Zazwyczaj jest 0,8% rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Warto też zaznaczyć, że jest to kwota zależna od liczby nauczycieli w konkretnej placówce.

Jak przebiega droga do dofinansowania ze strony szkoły?

Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz wybrać się na studia podyplomowe, na które Cię nie stać finansowo, możesz ubiegać się o dofinansowanie ze strony szkoły. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do dyrekcji placówki edukacyjnej z odpowiednim wnioskiem. Dyrekcja może znajdować się w dwóch różnych położeniach — albo nie ma środków w danym okresie rozliczeniowym, albo posiada środki.

W sytuacji, kiedy odpowiednio wysokich środków pozwalających na uczestnictwo w studiach podyplomowych brakuje, dyrektor może poczekać do następnej tury finansowania bądź zezwolić na rozpoczęcie studiów i w trakcie ich trwania starać się o zwrot środków.

Jeśli na dany rok szkolny dyrektor szkoły ma jeszcze odpowiednie środki, by skorzystać z różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli, wystarczy, że nauczyciel złoży wniosek, a dyrekcja wyrazi opinię odnośnie tego, czy wybrana forma kształcenia jest zgodna z zapotrzebowaniem szkoły. Delegacja nauczycieli na studia jest kosztowna, a poziom skomplikowania spraw oświaty dość wysoki, dlatego zwykle te decyzje są niezmiernie ważne. Jeśli jednak dyrekcja wyrazi zgodę, musi też określić wysokość środków przeznaczonych na szkolenie, co zwykle odbywa się w porozumieniu z komisją. Na samym końcu dyrekcja zawiera umowę z nauczycielem.

Na jaką wysokość dofinansowania można liczyć?

Kwota dofinansowania zależeć będzie od budżetu placówki oraz ilości zatrudnionych nauczycieli. Możliwe jest jednak pokrycie nawet 80-100% poniesionych kosztów. Maksymalne dofinansowanie do kształcenia nauczycieli to 20 000 złotych.

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli — promocja, dzięki której każdy skorzysta!

Niezależnie od tego, czy nauczyciel wybiera studia podyplomowe online, czy stacjonarnie, szkoła, która w danej chwili nie ma środków na takie studia, może pokusić się o skorzystanie z promocji. Wystarczy skorzystać z opcji, jaką oferuje Instytut Rozwoju Edukacji i rozpocząć studia normalnym tokiem, a zapłacić dopiero w styczniu 2024 roku! Jest to niesamowita oferta, dzięki której dyrektorzy szkół mogą wysłać swoich nauczycieli na szkolenia, nie gasząc ich zapału nawet, jeśli nie mają na to środków finansowych.