Dostawcy alarmują, że od września ze szkół może zniknąć „szklanka mleka” dla uczniów oraz owoce i warzywa. „Rząd obniżył stawki”

Od 2004 roku w ramach programu „Szklanka mleka” uczniowie szkół podstawowych dostawali za darmo porcję mleka lub produktów mlecznych. Z kolei wprowadzony w 2009 roku program „Owoce w szkole” rozszerzył ofertę o bezpłatne owoce i warzywa.. Dla wielu dzieci był to jedyny posiłek w ciągu lekcji. Teraz „Program dla szkół” (bo nazwę w międzyczasie zmieniono – przyp. red), stanął pod znakiem zapytania. Rząd obniżył bowiem stawki dla dostawców. – Jak stanie się to nieopłacalne, nie będzie komu dowozić produktów do szkół – ostrzegają.

Jak przypomina Onet dzięki „Programowi dla szkół” blisko 1,7 mln uczniów dostawało codziennie porcję owoców, warzyw oraz mleka. Teraz okazuje się, że uczniowie 14 tys. polskich szkół mogą zostać bez często jedynej przekąski w ciągu dnia. Powód? Obniżka stawek dostawców.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 2021 r. w sprawie finansowania „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2021/2022 może przyczynić się do tego, że od września uczniowie nie będą dostawali ani mleka, ani owoców i warzyw.

W rozporządzeniu przyjęto, że stawki dla dostawców będą znacznie niższe niż w poprzednich latach. Jest to dla dostawców o tyle szokujące, że w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzrostem inflacji i wyższymi kosztami dostawy produktów do szkół. „Stowarzyszenie dostawców mleka, owoców i warzyw do placówek oświatowych” w rozmowie z Onetem przyznało, że wejście w życie nowych przepisów może skutkować brakiem dostaw produktów mlecznych oraz porcji świeżych owoców i warzyw dla dzieci w nadchodzącym roku szkolnym.

Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że to nie obniżka a matematyczna kalkulacja. „Zmniejszenie” stawki dopłaty w roku szkolnym 2021/2022 w stosunku do roku obecnego nie jest w rzeczywistości obniżką, a wynika wyłącznie z matematycznej kalkulacji, będącej efektem zmiany struktury produktowej koszyka, polegającej na zmniejszeniu w nim udziału droższych produktów (pomidory, rzodkiewki, soki owocowe, serek twarogowy, jogurt naturalny, kefir naturalny) i ich zastąpienia produktami tańszymi (takimi jak jabłka, marchew i mleko)  – tłumaczy Małgorzata Książyk, dyrektor Departamentu Informacji i Komunikacji MRiRW.

Źródło: Onet.pl

For: wikimedia.org

Owoce, warzywa i mleko do szkół