Druga wielka porażka Przemysława Czarnka w tym roku. Politycy komentują decyzję prezydenta

Prezydent Andrzej Duda już drugi raz w ciągu 9 miesięcy zawetował flagowy projekt ministra edukacji Przemysława Czarnka, który miał podporządkować szkoły bezpośrednio kuratorom, a co za tym idzie – Prawu i Sprawiedliwości. W opiniach na temat dzisiejszej decyzji głowy państwa nie brakuje komentarzy na temat skali przegranej Czarnka oraz gratulacji dla wszystkich, którzy organizowali protesty przeciwko lex Czarnek

Prezydent ogłosił dziś swoją decyzję w sprawie nowelizację ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. lex Czarnek.

A jednak weto! Lex Czarnek 2.0 nie wejdzie w życie. “Im mniej tarć i awantur, tym lepiej”

Andrzej Duda po raz drugi zawetował sztandarowy projekt ministra edukacji. Ponieważ partia rządząca nie ma w Sejmie większości 3/5 głosów niezbędnej do odrzucenia prezydenckiego weta, to ustawa ta niemal na pewno przeszła do historii. Podobnie jak to się stało z pierwszą wersją lex Czarnek zawetowaną 2 marca br. PiS nawet nie poddał ją pod głosowanie w Sejmie – ugrupowanie rządzące wiedziało, że taki krok zakończy się kolejną porażką.

Prezydent podał powody swojej decyzji:
* brak szerokich konsultacji społecznych projektów zakończonych kompromisem
* forsowanie lex Czarnek jako projektu poselskiego, czyli w krótkim okresie czasu, bez konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych
* podziały społeczne, jakie wywołuje lex Czarnek, które – zdaniem prezydenta – są niewłaściwe w sytuacji wojny w Ukrainie oraz kryzysu ekonomicznego i rosnących kosztów życia
* brak zapewnienia rodzicom ostatecznej decyzji w sprawie współpracy szkoły z organizacjami pozarządowymi i wyboru zajęć dodatkowych dla swoich dzieci
* protesty, jakie spływały do Kancelarii Prezydenta przeciwko wejściu w życie lex Czarnek

– Przyszły do mnie 133 listy protestacyjne. Niektóre są podpisane nawet przez kilkadziesiąt organizacji społecznych. Część z nich podpisały pojedyncze osoby prywatne, ale niektóre podpisało nawet kilkanaście tysięcy osób. W związku z powyższym konkluzja jest następująca: mimo tego, że prace nad ustawą prowadzone było długo, niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co ja bym nazwał społecznym kompromisem. Nie było wysłuchania publicznego, bo nie zgodzono się na takie wysłuchanie. Projekt był przedłożeniem poselskim, co w oczywisty sposób ograniczyło proces konsultacji społecznych, w istocie szerokich konsultacji społecznych nie było. Projekt ten nie uzyskał szerokiej społecznej akceptacji – podkreślił Andrzej Duda.

– Lex Czarnek 2.0 ląduje w koszu. Dobra i potrzebna decyzja prezydenta. Polska szkoła wymaga zmian, nie upolitycznienia! – podsumował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Wielkie brawa dla wszystkich osób i organizacji zaangażowanych w walkę przeciw tym przepisom – napisała Barbara Nowacka, posłanka KO.

– To ogromny sukces wszystkich organizacji pozarządowych, rodziców, nauczycieli i ludzi dobrej woli. Przydałby się jeszcze jeden prezent dla nich na święta: dymisja Pana Ministra! – stwierdził Krzysztof Piątkowski, poseł KO i były wiceprezydent Łodzi.

– To beznadziejna ustawa, która powinna znaleźć się w koszu. Nie mam jednak wątpliwości, że nie jest przypadkiem, że te dwa tematy pojawiły się na tej samej konferencji – ocenił Szymon Hołownia, lider Polski2050 odnosząc się do faktu, że prezydent decyzję w sprawie lex Czarnek ogłosił tuż po komentarzu stanu negocjacji rządu z UE w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i prac nad kolejną już reformą sądownictwa.

– Kolejna porażka ministra Czarnka – prezydent zawetował Lex Czarnek 2.0. To ogromny sukces wszystkich organizacji pozarządowych, rodziców, nauczycieli i ludzi dobrej woli – stwierdził Maciej Lasek, poseł KO.

– Dzisiaj również wielki dzień dla ZNP! Kiedy pytacie dlaczego potrzebujemy związków zawodowych, właśnie dlatego – oceniła Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy i radna Warszawy.

– Weto dla Lex Czarnek 2.0 to sukces uczniów, rodziców, nauczycieli, organizacji i wszystkich pragnących wolnej, równej i otwartej szkoły! – podkreśliła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

(PS, GN)