Dworczyk: Jeżeli pojawią się dodatkowe szczepionki, to nauczyciele zostaną zaszczepieni

Jak tylko pojawi się większa liczba szczepionek, to nauczyciele będą szczepieni jako ważna grupa zawodowa – zapowiedział Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Premiera. Nie potrafił powiedzieć, kiedy ruszą szczepienia nauczycieli – w drugim kwartale, czy może jednak wcześniej

– Nauczyciele zostaną zaszczepieni jako osoby z grupy I gdy tylko zwiększy się liczba dostępnych szczepionek. W tej chwili nie wystarczy szczepionek nawet na zaszczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia. A to są osoby najbardziej zagrożone trudnym przebiegiem COVID-19. Najwięcej spośród tej grupy trafia do szpitali, pod respiratory, najwięcej spośród tej grupy umiera. Dlatego podjęliśmy takie decyzje – powiedział dziś Michał Dworczyk podczas prezentacji systemu rejestracji i zgłoszeń do Narodowego Programu Szczepień.

– Natomiast jak tylko pojawi się większa liczba szczepionek, to nauczyciele będą szczepieni jako bardzo ważna grupa zawodowa. Czy to nastąpi na początku II kwartału, czy może trochę wcześniej, w tej chwili nie możemy w sposób odpowiedzialny zadeklarować – dodał.

15 stycznia ruszyć ma system pozwalający na zarejestrowanie się do zaszczepienia osobom w wieku powyżej 80. roku życia. Jednocześnie udostępniony zostanie formularz zgłoszeniowy dla pozostałych obywateli, którzy będą w nim mogli wyrazić chęć zaszczepienia się.

Wypełnienie formularza będzie miało wpływ na termin, w którym dana osoba otrzyma szczepionkę – podczas umawiania wizyt w punktach szczepień ma obowiązywać kolejność zgłoszeń.

(PS, GN)