Dziś Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP został ustanowiony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP z 20 lutego 2004 r. Według inicjatorów święta, Dzień Flagi przypadający podczas świąt majowych powinien służyć m.in. refleksji na temat szczytnych kart polskiej historii.

Jako ciekawostkę warto dodać, że święto przypada w rocznicę zatknięcia przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na stacji kolejki miejskiej Tiergarten w Berlinie w 1945 r. W Bitwie o Berlin brało udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Polacy walczyli w centrum Berlina szturmując dzielnicę, w której znajdował się m.in. Reichstag. Polską flagę w Tiergarten zwiesili żołnierze 2. batalionu i 1. batalionu 3. pułku piechoty oraz batalionu czołgów 66. Brygady Pancernej, a także żołnierze 7. baterii 1. pułku artylerii konnej z 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Ministerstwo edukacji zachęca, by w Dzień Flagi przyłączyć się do akcji #mojaflaga. „Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga” – ogłosił resort Dariusza Piontkowskiego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało natomiast miniprzewodnik, dzięki któremu możemy poznać m.in. różnice między flagą a barwami narodowymi. Miniprzewodnik przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Z kolei Polska Opera Królewska przygotowała z okazji Dnia Flagi szereg propozycji, w tym retransmisję spektaklu „Śpiewnik domowy” w reż. Andrzeja Strzeleckiego, koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej oraz zabawy dla dzieci. To część obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Wszystkie te atrakcje można będzie obejrzeć na profilu facebookowym opery lub na jej kanale na YouTube.

(PS, GN)