W poniedziałek Dzień Solidarności i Wolności – obchodzimy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

To było największe w dziejach Polski zwycięstwo; polegało na pokonaniu starego porządku, a jednocześnie wytworzeniu przekonania tych pokonanych, aby przyjaciółmi zostali. Nigdy nie mieliśmy w takiej walce i w takich osiągnięciach po wygraniu, takiej przyjaźni jak wtedy my stworzyliśmy – przekonywał były prezydent i były. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa na uroczystościach podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. – Kto to popsuł? – pytał.

 

Czterdzieści lat temu, 31 sierpnia 1980 r., strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej podpisali z przedstawicielami komunistycznej władzy porozumienie kończące trwający od połowy sierpnia strajk. Zawarcie porozumień otworzyło drogę do powstania niezależnych od władzy związków zawodowych.

Podobne dokumenty jak ten w Gdańsku na przełomie sierpnia i września 1980 r. podpisane zostały w Szczecinie (30 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Dąbrowie Górniczej (11 września).

W 2005 r. Sejm „w celu upamiętnienia 25. rocznicy historycznego zrywu Polaków do wolności” uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego święta: Dnia Solidarności i Wolności. Przypada ono 31 sierpnia – właśnie w rocznicę podpisania porozumienia w Gdańsku.

Szczegółowy program obchodów 40 rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku można znaleźć na stronie 1980gdansk.pl.

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 15 na placu Solidarności, w ich trakcie planowane jest m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. W uroczystościach ma wziąć również udział premier Mateusz Morawiecki.

O godzinie 17 w Bazylice św. Brygidy odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Wieczorem w Filharmonii Bałtyckiej zostanie wręczona nagroda Europejski Poeta Wolności. Zwieńczeniem poniedziałkowych obchodów, organizowanych przez gdański ratusz, będzie wiec solidarności z Białorusinami, który rozpocznie się o godzinie 20 przy historycznej Bramie nr 2 na Placu Solidarności.

Po więcej informacji na ten temat historycznego tła tamtych wydarzeń oraz samych obchodów 40 rocznicy Porozumień Sierpniowych odsyłamy na portal dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia