Edukacja jest najważniejsza! W sobotę 8 października startuje miasteczko edukacyjne w Warszawie. Znamy miejsce!

Od 8 do 14 października br. Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje w Warszawie całodobowe miasteczko edukacyjne. To miejsce debat i rozmów o tym, jak poprawić sytuację edukacji, przezwyciężyć narastające problemy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz uczelni wyższych. Inauguracja miasteczka odbędzie się w sobotę, 8 października o godz. 10.00 przy pomniku Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Główne hasło miasteczka to „Edukacja jest najważniejsza”.

Inauguracja miasteczka odbędzie się w sobotę, 8 października o godz. 10.00 przy pomniku Ignacego Daszyńskiego w Warszawie (róg al. J. Ch. Szucha i al. Armii Ludowej). To miejsce w centrum stolicy, niedaleko siedziby MEiN.

Jak informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, miasteczko będzie działać 24 godziny na dobę. Dyżury będą pełnili w nim przedstawiciele ZNP ze wszystkich 16 Okręgów Związku.

 

Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji.

W każdym dniu debata w miasteczku będzie toczyła się wokół wiodących tematów poruszonych podczas paneli dyskusyjnych (m.in. w godz. 10.30-13 i 15-17/17.30). Każdego dnia zaprezentujemy Plan lekcji, czyli szczegółowy plan dnia i osoby biorące udział w wydarzeniach.

Będzie mowa m.in. o: sytuacji młodych nauczycieli, pogarszających się warunkach pracy i nauki w szkołach, podstawie programowej, wynagrodzeniach, finansowaniu edukacji, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej, szkolnictwie wyższym i nauce, problemach pracowników niepedagogicznych, współpracy z rodzicami czy o miejscu organizacji pozarządowych w szkołach.

Odwiedzający miasteczko będą mogli skorzystać z porad prawników, wsparcia psychologów czy specjalistów od awansu zawodowego.

W miasteczku oprócz członków ZNP będą obecni m.in. przedstawiciele rodziców, samorządowców, innych oświatowych związków oraz organizacji społecznych wspierających edukację.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozmawiać o edukacji, o tym, jaka jest polska szkoła a jaka być powinna – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– ZNP, jako organizator Miasteczka, ma wszelkie potrzebne zezwolenia związane z tym wydarzeniem i zapewnia służbę porządkową, której zadaniem jest wspieranie przewodniczących w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników oraz porządku podczas zgromadzenia – informuje Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP, przewodniczący zgromadzenia.

Odwiedzający miasteczko będą mogli dokonać wpisu na specjalnych tablicach i dokończyć zdanie „Edukacja jest najważniejsza, ponieważ…”. Takie przesłanie będzie mógł skierować każdy uczestnik miasteczka.

Tygodniowy plan miasteczka:

  • Sobota 8.10.2022 Temat dnia: Młodzi nauczyciele
  • Niedziela 9.10 Temat: Czas pracy i warunki pracy nauczycieli
  • Poniedziałek 10.10 Temat: Rodzice i organizacje pozarządowe w edukacji. Nauka i szkolnictwo wyższe – Bieda na uczelniach
  • Wtorek 11.10 Temat: Dla kogo ta nauka, dla kogo te uczelnie? Instytuty badawcze na równi pochyłej. Pracownicy wsparcia – niewidoczna i niedoceniana praca w szkołach wyższych
  • Środa 12.10 Temat: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i edukacja włączająca
  • Czwartek 13.10 Temat: Pracownicy niepedagogiczni. Finansowanie oświaty i wynagrodzenia
  • Piątek 14.10 Temat: Podstawa programowa i treści nauczania

Natomiast w sobotę, 15 października odbędzie się w Warszawie pikieta ZNP przed gmachem MEiN (od godziny. 11.00).

Relacje i informacje dotyczące wydarzeń w miasteczku znajdziecie każdego dnia na stronie Głosu Nauczycielskiego!

(DK, GN)

>> Więcej na temat miasteczka edukacyjnego w naszym serwisie:

https://glos.pl/tag/miasteczko-edukacyjne

Nr 40/5 października 2022