Wtorek, 14 maja to pierwszy dzień tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Łącznie do egzaminu z języka polskiego przystąpiło ponad 226 tys. uczniów. To pierwszy z trzech egzaminów, których wyniki będą decydować przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Arkusze CKE są dostępne tutaj
Egzamin z języka polskiego zakończył się o godzinie 11. Uczniowie klas VIII na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 120 minut.
Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi ok. 20 zadań, które opierają się w większości o dwa zamieszczone w arkuszu teksty – literacki i nieliteracki. Są to zadania zarówno zamknięte, jak i otwarte.
Dziś (14 maja) rozpoczyna się #egzaminosmoklasisty2024. Ponad 226 000 uczniów rozwiąże zadania z języka polskiego.
Za wszystkich trzymamy kciuki! Powodzenia!
— CKE (@CKE_PL) May 14, 2024
Druga część egzaminu zawiera dwa tematy wypracowań (opowiadanie i rozprawka), spośród których uczeń zobowiązany jest wybrać jeden i napisać tekst o długości nie krótszej niż 200 wyrazów. Do zdobycia na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego jest łącznie 45 punktów.
W pierwszej części zdający musieli odnieść się do „Kamieni na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego. To opowieść o trzech warszawskich maturzystach, „Rudym”, „Alku” i „Zośce”, którzy w trakcie II wojny światowej wstąpili do Szarych Szeregów, harcerskiej organizacji prowadzącej akcje dywersyjne.
Przypomnijmy, że w 2023 roku na egzaminie ósmoklasisty pojawiła się „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a rok wcześniej – „Zemsta” Aleksandra Fredry.
W tym roku na egzaminie z języka polskiego pojawił się też wiersz Czesława Miłosza pt. „Dar” oraz tekst Frédérica Lenoira „O szczęściu”. Tematem rozprawki było: „Czy warto pomagać innym?”. Jeśli chodzi o opowiadanie, to należało opisać przygodę z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej.
Temat 1.
>> Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Temat 2.
>> Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany po raz szósty. Pierwszy raz uczniowie zmierzyli się z nim w 2019 roku po reformie edukacji, która usunęła gimnazja, przywracając jednocześnie ośmioklasową szkołę podstawową.
W przeciwieństwie do obowiązkowych matur egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać – wynik jest określany w punktach, które liczą się później przy rekrutacjach do szkół średnich. Nie ma jednak określonego wyniku, poniżej którego uczeń musiałby powtarzać ostatnią klasę podstawówki.
Uczniowie, którzy z przyczyn losowych (po ich udokumentowaniu np. zwolnieniem lekarskim) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, napiszą go w terminie dodatkowym. W przypadku języka polskiego zaplanowano go na poniedziałek 10 czerwca o godz. 9:00.
Uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Dotyczy to zarówno tych, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym, jak i dodatkowym.
Jak podaje CKE egzamin ósmoklasisty pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia.
Po drugie, zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.
(GN)
45 lat temu zmarł Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na szaniec”, członek ZNP