Egzamin ósmoklasisty: Dziś matematyka, jutro – język obcy

Ponad 360 tys. ósmoklasistów napisało dziś egzamin z matematyki. To drugi dzień z trzydniowego cyklu egzaminacyjnego. Jutro młodzież zmierzy się z arkuszem z języka obcego

To nie był prosty arkusz. I to pomimo, że w tym roku zakres materiału na egzaminie obejmował nie podstawę programową, ale ograniczone decyzją MEiN wymagania egzaminacyjne. Wszystko z powodu pandemii oraz trwającej niemal cały rok szkolny edukacji zdalnej.

Arkusz składał się z 19 zadań wymagających od uczniów m.in. obliczenia pola powierzchni ośmiobocznej bryły oraz obliczenia prawdopodobieństwa trafienia nagrody w loterii.

W jednym z zadań młodzież musiała zmierzyć się z zawiłościami polskiego systemu podatkowego – obliczyć należny podatek w przypadku osiągnięcia dwóch różnych dochodów. Uwzględniając przy tym próg podatkowy oraz kwotę wolną od podatku. Czyli zrobić coś, z czym problemy ma większość dorosłych.

Arkusz dostępny jest TUTAJ.

W czwartek ósmoklasistów czeka test z języka obcego. 96,66 proc. z nich przystąpi do testu z języka angielskiego, 2,92 proc. – z języka niemieckiego, a 0,42 proc. – z języka hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego lub rosyjskiego.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenie szkoły podstawowej oraz zdecyduje o wyborze szkoły średniej. Ogólnopolskie wyniki egzaminu zostaną opublikowane 2 lipca. Tego dnia swoje wyniki poznają też uczniowie.

(PS, GN)