Egzaminy będą nadzorować nauczyciele spoza szkół?

Czy uczniowie napiszą egzamin ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny nadzorowani nie przez nauczycieli, których dobrze znają, ale wyłącznie przez pedagogów z innych szkół? To stanie się możliwe, jeśli minister edukacji Anna Zalewska podpisze dwa rozporządzenia

Chodzi o opublikowany przez MEN projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Resort Anny Zalewskiej chce w obu dokumentach dopisać przepis mówiący, że „w przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty (albo odpowiednio: gimnazjalny lub maturalny – przyp.red.), w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele”.

Dla nauczycieli, którzy w takim trybie trafią do zespołu nadzorującego przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (czyli dyrektor) przeprowadzi szkolenie w zakresie organizacji egzaminu danego typu egzaminu. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego wyznaczy też przewodniczącego zespołu nadzorującego.

Według obecnych przepisów, dyrektor – jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego – powołuje spośród członków zespołu zespoły nadzorujące przebieg egzaminu w poszczególnych salach. W skład każdego zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej 2 nauczycieli, w tym co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin oraz co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w innej placówce. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, wszyscy nauczyciele nadzorujący egzaminy będą mogli pochodzić z innych szkół i placówek.

Skąd pomysł na taką zmianę w przepisach? Ministerstwo lakonicznie uzasadniło ten krok. „Zmiana ta pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących” – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Projekt MEN jest najprawdopodobniej reakcją na zapowiedź strajku w oświacie, który ma się rozpocząć 8 kwietnia br. i trwać do odwołania. Egzamin ósmoklasisty jest zaplanowany między 15 a 17 kwietnia br., egzamin gimnazjalny między 10 a 12 kwietnia, a maturalny – od 6 maja br.

Aby zdążyć z podpisaniem rozporządzenia przed tą datą, ministerstwo edukacji skróciło okres opiniowania projektu przez związki zawodowe do 21 dni. „Skrócenie terminu przeznaczonego na opiniowanie przedstawionych projektów rozporządzeń wynika z potrzeby umożliwienia przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego skorzystania z zaproponowanego rozwiązania jeszcze w bieżącym roku szkolnym 2018/2019” – oświadczyło ministerstwo edukacji.

(PS, GN)