EMA dopuściła szczepionkę na koronawirusa dla dzieci w wieku 5-11 lat

Europejska Agencja Leków (EMA) rekomendowała podawanie szczepionki na korowirusa Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 5-11 lat. Skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej to 90,7 proc.

Dzięki dzisiejszej decyzji EMA, szczepionkę Pfizer/BioNTech będzie można podawać wszystkim dzieciom w wieku szkolnym. Obecnie rodzice mogą w UE szczepić młodzież od 12. roku życia.

Jak poinformowała agencja, dawka szczepionki u dzieci 5-11 lat jest trzykrotnie mniejsza niż u osób w wieku powyżej 12 lat. Podobnie jak u starszych, należy ją zaaplikować w dwóch dawkach w mięsień ramienia w odstępie 3 tygodni.

„Główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) w wieku 16-25 lat” – czytamy w komunikacie EMA.

Badania pokazały, że skuteczność produktu Pfizer/BioNTech w grupie 5-11 lat wynosi 90,7 proc.

„Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Obejmują one: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu” – podkreśliła EMA.

Zdaniem ekspertów „korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego COVID-19”. Jednocześnie „bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych będą nadal ściśle monitorowane”.

Od niedawna szczepionkę Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 5-11 lat podaje Izrael. Wkrótce taką decyzję podejmą władze sanitarne USA.

Rekomendacja EMA musi teraz zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską, a następnie wdrożona w krajach członkowskich.

(PS, GN)