Europejska Agencja Leków (EMA) rekomendowała podawanie szczepionki na korowirusa Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 5-11 lat. Skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej to 90,7 proc.
Dzięki dzisiejszej decyzji EMA, szczepionkę Pfizer/BioNTech będzie można podawać wszystkim dzieciom w wieku szkolnym. Obecnie rodzice mogą w UE szczepić młodzież od 12. roku życia.
Jak poinformowała agencja, dawka szczepionki u dzieci 5-11 lat jest trzykrotnie mniejsza niż u osób w wieku powyżej 12 lat. Podobnie jak u starszych, należy ją zaaplikować w dwóch dawkach w mięsień ramienia w odstępie 3 tygodni.
‼️ EMA recommends approval of BioNTech/Pfizer’s #COVID19vaccine, Comirnaty, for children aged 5 to 11.
In this population, the dose of #Comirnaty will be lower than that used in people aged 12 and above.
Read the full press release: https://t.co/uqqBAklVvl pic.twitter.com/NZQhli4SDl
— EU Medicines Agency (@EMA_News) November 25, 2021
„Główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) w wieku 16-25 lat” – czytamy w komunikacie EMA.
Badania pokazały, że skuteczność produktu Pfizer/BioNTech w grupie 5-11 lat wynosi 90,7 proc.
„Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Obejmują one: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu” – podkreśliła EMA.
Zdaniem ekspertów „korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego COVID-19”. Jednocześnie „bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych będą nadal ściśle monitorowane”.
Od niedawna szczepionkę Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 5-11 lat podaje Izrael. Wkrótce taką decyzję podejmą władze sanitarne USA.
Rekomendacja EMA musi teraz zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską, a następnie wdrożona w krajach członkowskich.
(PS, GN)