Od poniedziałku, 28 lutego, wrocławskie szkoły biorą aktywny udział w akcji „Dary dla Ukrainy” i przyjmują pomoc rzeczową dla ofiar wojny. Zbierają żywność z długim okresem przydatności, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, ręczniki papierowe, świece, baterie i zapalniczki, apteczki. Podobne akcje prowadzone są w innych miejscach. Nie ma chyba w Polsce szkoły czy przedszkola, które w ostatnich dniach nie zamanifestowałoby w jakiejś formie solidarności z Ukrainą.
– Każdy chętny może przynieść dary dla Ukrainy do naszej szkoły – informuje Małgorzata Skrobot, która koordynuje akcje zbiórki we wrocławskiej SP 17. Na weekend 5-6 marca szkoła we współpracy z siecią handlową Kaufland przygotowuje zbiórkę darów dla Ukrainy w sklepach wspomnianej sieci.
Departament Edukacji we Wrocławiu wystosował specjalny list do dyrektorów szkół, apelując m.in. o to, by wymagania dostosować do sytuacji, która zaczęła otaczać nasze dzieci i naszą młodzież. Nauczyciele zostali poproszeni o to, by odłożyć stresujące sytuacje, sprawdziany, by uspokajali i tłumaczyli, co się dzieje.
We wrocławskich szkołach trwa akcja "Dary dla Ukrainy". https://t.co/EHRqf9Lm0n
— Biuro Prasowe UMW (@BiuroPrasoweUMW) March 1, 2022
Uaktualniana jest też lista szkół z klasami przygotowawczymi, lista dzieci ukraińskich we wrocławskich szkołach, lista nauczycieli ze znajomością jęz. rosyjskiego i jęz. ukraińskiego. We Wrocławiu jest 41 klas przygotowawczych (w szkołach podstawowych i średnich), gdzie nauczyciele zapewniają pomoc w języku ojczystym ucznia. W planach jest kolejnych 5 klas.
Także w Warszawie powstały już oddziały przygotowawcze dla uczniów cudzoziemskich, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu, ale nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.
@warszawa szykuje się na przyjęcie pierwszych uczniów z Ukrainy. Strona: https://t.co/JIbyrfCzz8 też już gotowa. Czekamy na rządowe przepisy. https://t.co/cZrx6mOV9m
— Renata Kaznowska (@RKaznowska) March 1, 2022
Wiele stołecznych szkół prowadzi zbiórki darów m.in. Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 4 na warszawskim Ursynowie. „Od wolontariuszy w Chełmie Lubelskim otrzymaliśmy informację o najpilniejszych potrzebach, zwłaszcza dotyczących dzieci. Zwracamy się do mieszkańców Ursynowa i wszystkich innych ludzi dobrej woli z prośbą o wsparcie” – apeluje szkoła.
Władze Krakowa zwróciły się do dyrektorów i nauczycieli „o jeszcze większą wrażliwość i objęcie szczególną opieką uczniów pochodzących z innych krajów, a zwłaszcza z Ukrainy” „i zwrócenie szczególnej uwagi na ich kondycję psychiczną”. W krakowskich przedszkolach i szkołach uczy się ponad 4 tysiące uczniów z 78 różnych krajów. Aż 75 proc z nich to uczniowie pochodzący z Ukrainy. Tam też całe środowisko oświatowe zaangażowane jest w niesienie pomocy Ukraińcom. Nauczyciele opiekują się np. dziećmi uchodźców.
Ewakuowane ze🇺🇦Lwowa #dzieci odwiedziły krakowskie ZOO. Przygotowano tu dla nich szereg atrakcji, by pozwolić im odpocząć po ostatnich dramatycznych dniach. Po krótkiej wizycie w Krakowie dzieci wyruszą do Łodzi, gdzie pozostaną do czasu, aż sytuacja na Ukrainie się uspokoi pic.twitter.com/ip5VUCiKFS
— Kraków (@krakow_pl) February 28, 2022
Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w całym kraju przekazują symboliczne gesty solidarności z Ukrainą. Najmłodsze dzieci malują ukraińskie flagi, wycinają serduszka, robią kotyliony. To sposób radzenia sobie z emocjami i sposób na okazanie empatii, którą może być trudno ująć w słowa.
„Pamiętajcie, że jesteście dla nas bardzo ważni i zawsze możecie na nas liczyć” – piszą do ukraińskich rówieśników uczniowie z Gdyni. W Poznaniu wycinali papierowe serca, w Warszawie przeprowadzili zajęcia z historii.
Inne przykłady solidarności i zaangażowania szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w pomoc Ukrainie można znaleźć w komentarzach i obejrzeć na zdjęciach na Facebooku ZNP tutaj
(JK, GN)
Fot: Publiczne Przedszkole Nr 13 w Pile – zdjęcie główne; Facebook/ZNP