Grupy w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach mogą zostać zwiększone z 12 do 16 dzieci, a minimalną przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć w salach można zmniejszyć z 4 do 3 metrów kwadratowych. Tak wynika z najnowszych wytycznych epidemicznych opublikowanych przez GIS
– W tej sprawie otrzymywaliśmy prośby od rodziców i dyrektorów przedszkoli. Zwróciliśmy się z tą kwestią do Głównego Inspektora Sanitarnego, aby rozważył ewentualnie możliwość zwiększenia liczby dzieci w danej grupie. Analizowaliśmy bieżącą sytuację dotyczącą liczby dzieci uczęszczających do przedszkoli – wyjaśniła powód wprowadzanych zmian rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. – Obecnie zajęcia opiekuńcze realizowane są w ponad 15 tys. przedszkoli, do których uczęszcza ponad 203 tys. dzieci – dodała.
Jej zdaniem, zapewnienie opieki dla dzieci w przedszkolach i szkołach to „realna pomoc dla rodziców, którzy muszą wrócić do pracy i nie mogą zostać z dziećmi w domu”.
Zgodnie z wytycznymi, w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego w grupie może przebywać do 16 dzieci, a w uzasadnionych przypadkach – za zgodą organu prowadzącego – liczbę tę można zwiększyć o 2 dzieci. Jednocześnie minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 metry kwadratowe na 1 dziecko i każdego opiekuna.
Z kolei w żłobkach w jednej sali mogą przebywać – zgodnie z wytycznymi – trzy 8-osobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 2,5 metra kwadratowego na 1 dziecko i każdego opiekuna.
– Po raz kolejny dziękujemy wszystkim dyrektorom, samorządom i innym organom prowadzącym przedszkola, którzy na prośbę rodziców uruchomili placówki – podkreśliła rzeczniczka ministerstwa. – Dla nas kluczową kwestią jest bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców. Zadbaliśmy o to, aby dyrektorzy przedszkoli oraz samorządy otrzymali szczegółowe wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzięki temu możliwe było odpowiednie przygotowanie placówek do opieki nad dziećmi – dodała.
Wytyczne dostępne są TUTAJ.
(PS, GN)