W 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto najbardziej wzrosło w transporcie i górnictwie, a najmniej – w edukacji. Tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2022 r.”
GUS sprawdził, w jakim tempie w poprzednim roku rosły wynagrodzenia Polaków pracujących w różnych sektorach gospodarki. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w 2022 r. wyniosło 6346,15 zł. W porównaniu do poprzedniego roku oznacza to wzrost o 11,7 proc. Nie wszystkim jednak pensje rosły w podobnym tempie.
„Najwyższy nominalny wzrost odnotowano w sekcjach Transport i gospodarka magazynowa (o 23,6 proc.) oraz Górnictwo i wydobywanie (o 22,3 proc.), natomiast najniższy w sekcji Edukacja (o 5,9 proc.)” – czytamy w raporcie.
Jeśli weźmie się pod uwagę ubiegłoroczną inflację, to w ubiegłym roku wynagrodzenia pracowników oświaty realnie spadły. Przypomnijmy, ubiegłoroczna inflacja dobiła do rekordowych w ćwierćwieczu 14,4 proc.
Wg GUS „Wynagrodzenia w sekcji edukacja w ubiegłym roku wzrosły jedynie o 5,9 proc. Biorąc pod uwagę średnioroczną inflację za 2022 r. (14,4 proc.), w ich przypadku realnie wysokość wynagrodzenia spadała.”To zaprzecza propagandowym oświadczeniom min. Czarnka
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) April 28, 2023
(PS, GN)