Halina Bortnowska: Przekazałam swoją “trzynastkę” na Fundusz strajkowy

Trzynasta emerytura publicystki Haliny Bortnowskiej wpłynęła na Fundusz strajkowy nauczycieli. Teolożka uruchomiła też internetową zbiórkę pieniędzy dla strajkujących

“Jak już pisałam, przekazałam swoją „13 emeryturę” na fundusz strajkowy „Wspieram Nauczycieli”, bo trzeba okazać solidarność z nauczycielami i pracownikami oświaty. Cieszę się z obywatelskich manifestacji poparcia dla protestu szkół — to znaczy, że duch się nas trzyma” – napisała Halina Bortnowska na swoim profilu facebookowym.

Była przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przypomniała, że nauczyciele strajkują dla dobra szkoły i uczniów. “To może być piękny czas do nauki, jak ubiegać się o swoje prawa i prawa dla wszystkich” – podkreśliła.

Jednocześnie w ramach akcji „Wspieram Nauczycieli” Halina Bortnowska zgodziła się udostępnić swoją przestrzeń na FB na uruchomienie internetowej zbiórki pieniędzy. “Dla mnie inicjatywa naszego Społecznego Komitetu “Wspieram nauczycieli” jest ważna także dlatego, że w szkołach mam jeszcze wnuki i jestem córką nauczycielki” – podsumowała.

Wpłaty ze zbiórki ogłoszonej przez Halinę Bortnowską trafią na konto bankowe Funduszu Strajkowego, który został powołany 11 kwietnia. Właścicielem konta bankowego jest ZNP, a Społeczny Komitet wsparcia nauczycielskiego strajku gwarantuje, że pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Organizatorzy zapewnili, że rozliczą się z każdego wydanego grosza.

Do środy do godziny 14.00 na koncie funduszu znajdowało się 6 584 974 zł.

W skład Społecznego Komitetu wchodzą:
dr Henryka Bochniarz, Halina Bortnowska, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, prof. Andrzej Friszke, Sylwia Gregorczyk-Abram, Zbigniew Hołdys, Szymon Hołownia, prof. Maria Janion, Joanna Kos-Krauze, Czesław Mozil, prof. Lech Mankiewicz, Wojciech Maziarski, Katarzyna Nowak-Zawadzka (Nauczyciel Roku 2015), Piotr Pacewicz, Paweł Pawlikowski, Krystyna Starczewska, prof. Adam Strzembosz, Monika Strzępka, Olga Tokarczuk, Wanda Traczyk-Stawska, prof. Łukasz Turski, Marcin Wicha, Jacek Żakowski.

Jak już pisałam, przekazałam swoją „13 emeryturę” na fundusz strajkowy „Wspieram Nauczycieli”, bo trzeba okazać…

Opublikowany przez Halina Bortnowska Środa, 17 kwietnia 2019

(PS, GN)