III Kongres Praw Obywatelskich. „Edukacja to najlepsza inwestycja w przyszłość”

„Edukacja to najlepsza inwestycja w przyszłość, największy sposób okazania, że zależy nam na przyszłych pokoleniach oraz ich dobrobycie. Edukacja to inwestycja w kapitał społeczny oraz metoda kształcenia pokoleń przyszłych dojrzałych obywateli, którzy będą w stanie wziąć odpowiedzialność za kształt wspólnoty – lokalnej, narodowej, europejskiej czy globalnej – mówił dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich podczas III Kongresu Praw Obywatelskich, który w weekend odbył się w Warszawie.

RPO przedstawił „Pięć Wyzwań” i „Pięć Drogowskazów”, które mają być ścieżką dla polityków, ale także dla obywateli, zatroskanych o los kraju i o przyszłość. Wśród „Drogowskazów” znalazła się edukacja.

„Edukacja to także sposób na przeciwstawienie się populizmowi oraz wyrównywania nierówności w społeczeństwie, a także na tworzenie akceptacji dla społeczeństwa wielokulturowego. Jeśli szukamy potwierdzenia na te tezy, to spójrzmy na to, kto tworzy rząd w Finlandii – państwie uznawanym za modelowe, jeśli chodzi o system oświaty. Nie bez przyczyny właśnie z Finlandii pochodzi 34-letnia Sanna Marin (nowa premier tego kraju – przyp. red) – stwierdził dr Bodnar.

RPO apelował by myśleć i przewidywać, biorąc pod uwagę także globalne zagrożenia (zmiany klimatyczne, nowe technologie, problemy demograficzne). – „Nie mamy jako państwo debaty strategicznej, nie mamy sztabów kryzysowych, nie szukamy rozwiązań na nadciągające potężne zagrożenia” – alarmował.

Wśród zagrożeń Bodnar wskazał na rozdźwięk między światem młodzieży a światem dorosłych, co wpływa na poziom zrozumienia wartości demokratycznych. „Wynika to z innych doświadczeń pokoleniowych i historycznych, ale także innych sposobów korzystania z mediów, internetu oraz komunikowania się.”

Podczas kongresu uczniowie z Pielgrzymowic odegrali interaktywny spektakl „Stalking – na cyberprzemoc są paragrafy”. Pielgrzymowickich uczniów zainspirowała, zachęciła do udziału oraz wspierała  Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017.

Całe wystąpienie RPO można znaleźć tutaj, a o kongresie można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: Marcin Kluczek/rpo.gov.pl

RPO: Edukacja prawna utrudni łamanie zasad praworządności