Ile kosztuje dawka AstraZeneki? Włoscy dziennikarze dotarli do umowy

Jedna dawka szczepionki AstraZeneca kosztuje 2,9 euro, czyli prawie 13 zł. Tak wynika z poufnej umowy między Unią Europejską a producentem szczepionki, którą opublikowali włoscy dziennikarze śledczy

Reporterzy włoskiej telewizji RAI dotarli do umowy między UE a firmą AstraZeneca zawartej 27 sierpnia ub.r. Unia zakontraktowała 300 mln dawek szczepionki, za którą zgodziła się zapłacić ok. 870 mln euro. Jedną dawkę wyceniono na 2,9 euro, czyli prawie 13 zł.

W umowie zawarto też harmonogram dostaw pokazujący, jak bardzo to, co zapisano w dokumencie różni się od rzeczywistych dostaw zagwarantowanych przez szwedzko-brytyjski koncern. Firma zobowiązała się dostarczyć do końca marca od 80 do 120 mln dawek, a kolejne 180 mln – do końca czerwca.

Miesiąc temu wybuchł jednak ostry konflikt pomiędzy Unią Europejską a AstraZeneca. Koncern zapowiedział bowiem, że w pierwszym kwartale Europa otrzyma jedynie 31 mln dawek, potem podniesiono ten pułap do 40 mln. Ale to nadal była jedynie połowa minimalnego poziomu zapisanego w harmonogramie.

​​Zgodnie z umową, szczepionka dla UE powinna zostać produkowana w 4 fabrykach: jednej w Belgii, jednej w Holandii oraz w fabrykach Oxford Biomedica i Cobra Biologics w Wielkiej Brytanii.

Komisja Europejska zarzuciła koncernowi złamanie umowy i przekazanie zagwarantowanych dla Europy szczepionek do innych krajów. Wprowadziła też system monitorowania eksportu szczepionek poza granice Unii.

(PS, GN)