Inflacja nadal wysoka. Drożyzna uderza w nasze portfele

10,1 proc. – tyle wyniosła w sierpniu inflacja, zgodnie z szybkim szacunkiem sporządzonym przez Główny Urząd Statystyczny.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,1 proc. (wskaźnik cen 110,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0)” – czytamy w komunikacie GUS.

To oznacza, że w porównaniu z sierpniem 2022 r. ceny poszły w górę o 10,1 proc., a w porównaniu z lipcem br. – nie zmieniły się.

Według GUS, żywność i napoje alkoholowe podrożały w ciągu roku o 12,7 proc., a nośniki energii – o 13,9 proc. Staniały natomiast paliwa – o 6,1 proc.

W listopadzie 2021 roku ZNP złożył w Sejmie inicjatywę obywatelską, pod którą podpisało się ponad 250 tys. osób i która polega na powiązaniu wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.

W marcu br. ZNP – wspólnie z klubami opozycyjnymi – przedstawił natomiast propozycję wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 20 proc.

Oba projekty ustaw trafiły do sejmowej zamrażarki.

Źródło danych: GUS

(PS, GN)