Internauci zebrali krocie na telefon zaufania 116 111 prowadzony przez FDDS. To reakcja na decyzję o braku wsparcia linii z budżetu

Po tym jak wycofano rządowe wsparcie dla Telefonu Zaufania 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, internauci w niecałą dobę zebrali grubo ponad milion złotych na dalsze funkcjonowanie linii, a kwota wciąż rośnie. We wtorek pisaliśmy w Głosie, że Fundacja zbiera też podpisy pod apelem do premiera Morawieckiego o przywrócenie finansowania Telefonu Zaufania przez rząd.

„W tej chwili telefon działa wyłącznie dzięki hojności indywidualnych obywateli, prywatnych fundacji i firm. Jednak w sytuacji braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa, a także wysokiej inflacji, jego dalsze działanie w trybie 24/7 nie będzie możliwe, co pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc, także w dramatycznych sytuacjach” – alarmowała FDDS.

Publiczną zbiórkę na platformie Zrzutka.pl utworzył bloger, felietonista i przedsiębiorca Aleksander Twardowski. „Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży – w aż pięciu województwach nie było w 2020 choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej. W takich okolicznościach rząd PiS postanowił nie wspierać już finansowo Telefonu Zaufania prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – na ten cel Fundacja nie dostanie już ani złotówki” – napisał m.in. inicjator zrzutki.

„W zamian, pod koniec 2020, rząd uruchomił własny, działający przy Biurze Rzecznika Praw Dziecka „Dziecięcy Telefon Zaufania. Jak będzie działał – nie wiemy. Wiemy jednak, że to Minister Edukacji w tym właśnie rządzie bagatelizuje zjawisko depresji wśród dzieci i młodzieży. Zaś Rzecznikiem Praw Dziecka jest człowiek, który zasłynął tezą, że „klaps to nie bicie”, tylko metoda wychowawcza” – wskazał.

We wtorek przed południem w serwisie Zrzutka.pl kwota wsparcia na dalsze działanie Telefonu Zaufania 116 111 przekroczyła milion złotych, a w środę, 1,7 miliona.

(JK, GN)

FDDS: Apel do premiera, by rząd współfinansował działanie 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży