Irlandia Północna zamyka szkoły

Od poniedziałku szkoły w Irlandii Północnej będą zamknięte – zdecydowały autonomiczne władze tego regionu. To efekt wzrostu liczby zakażeń koronawirusem

Ostatnia doba przyniosła w liczącej ok. 1,8 mln mieszkańców Irlandii Północnej 863 przypadki koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni średnia dobowa liczba zakażeń w niektórych gminach wyniosła 970 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Szczególnie trudna sytuacja panuje w dużych ośrodkach miejskich jak Derry i Strabane. Region niestety ma jedne z najwyższych statystyk zakażeń koronawirusa w całej Wielkiej Brytanii.

Władze Irlandii Płn. zdecydowały, że od poniedziałku 19 października szkoły będą zamknięte. Przerwa w nauce ma potrwać do poniedziałku 2 listopada i obejmie tradycyjne w północnoirlandzkich szkołach ferie jesienne zaplanowane na przełom października i listopada. Uczniowie stracą więc tydzień nauki.

Niewykluczone, że lockdown szkół potrwa dłużej. Na początku listopada władze mają bowiem ponownie przyjrzeć się sytuacji epidemicznej i podjąć decyzję o ewentualnym wydłużeniu przerwy. Część polityków domaga się już dziś zamknięcia szkół na co najmniej 4 tygodnie.

Premier Irlandii Północnej Arlene Foster powiedziała, że w środowisku szkolnym doszło do „ograniczonej transmisji” koronawirusa, a w placówkach oświatowych stwierdzono 485 przypadków zakażeń. Jej zdaniem, największe problemy są np. z zapewnieniem uczniom bezpiecznego transportu do szkoły. Dlatego władze będą pracowały nad rozwiązaniami, które pomogą zminimalizować ryzyko zakażeń.

Irlandia Północna zamierza też wprowadzić od piątku szereg dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Chodzi m.in. o zamknięcie hoteli i restauracji, które będą mogły wydawać posiłki na wynos do godz. 23.00, ograniczenie w sprzedaży alkoholu, rezygnację z imprez sportowych organizowanych na halach sportowych oraz wszelkich imprez sportowych w dyscyplinach kontaktowych, a także zakaz organizacji imprez masowych z udziałem więcej niż 15 osób.

W ślubach, pogrzebach i innych ceremoniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 25 osób. Całkowicie zakazano natomiast organizacji np. wesel.

(PS, GN)