Izrael zaczyna szczepić nauczycieli

W najbliższych dniach Izrael zakończy masowe szczepienia seniorów i rozpocznie podawać szczepionkę na koronawirusa nauczycielom. Do końca marca pandemia w Izraelu ma przejść do historii

Izrael to kraj o najszybszym tempie szczepień na koronawirusa. W ramach programu “Powrót do życia” do tej pory pierwszą dawkę szczepionki podano 1,8 mln Izraelczyków – to ok. 20 proc. całej, 9-milionowej populacji.

W pierwszej kolejności z tej możliwości skorzystały osoby powyżej 60. roku życia – w ich przypadku poziom zaszczepienia sięgnął 72 proc.

W pierwszym etapie zaszczepiono też pracowników służby zdrowia, opiekunów osób starszych oraz osoby zaliczane do grup ryzyka. Od niedzieli Izrael przystąpił do podawania drugiej dawki szczepionki.

Jak ogłosiły władze Izraela, w najbliższych dniach zaszczepieni zostaną nauczyciele.

Aby przyspieszyć dostawy szczepionek, premier Benjamin Netanjahu porozumiał się z koncernem Pfizer/BioNTech, który otrzyma pełne dane dotyczące skutków szczepień. Według Netanjahu, Izrael wyjdzie z pandemii w lutym, a akcja szczepień zakończy się najpóźniej do końca marca.

– Będziemy pierwszym krajem na świecie, który wyłoni się z pandemii koronawirusa – obiecał szef rządu. – Zaszczepimy wszystkich do końca marca i będziemy pierwszym krajem na świecie, który otworzy gospodarkę – dodał.

Służba zdrowia Izraela należy do najbardziej zinformatyzowanych na świecie, co jest jedną z przyczyn sukcesu tego kraju. Władze prowadziły też aktywną kampanię społeczną propagującą szczepionki.

Na drugim miejscu, pod względem tempa szczepień, są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie pierwszą dawkę otrzymało już 10 proc. populacji. A w dalszej kolejności: Bahrajn – 5 proc., USA – 2 proc. i Wielka Brytania – 2 proc.

Tymczasem w Polsce nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszą szczepienia nauczycieli. Według ministra Michała Dworczyka na pewno nie stanie się to w I kwartale 2021 r. W tej chwili rząd ma problem z zorganizowaniem szczepień dla grupy 0, w której znajdują się pracownicy służby zdrowia, farmaceuci, ratownicy medyczni i inne zawody medyczne.

fot. Amos Ben Gershon, Government Press Office (służby prasowe rządu Izraela)

(PS, GN)