“Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie w szkole?” Kilka poradników i wydarzeń polecanych w sieci

ZNP poleca poradnik „Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie w szkole?” autorstwa Jarosława Kordzińskiego, coacha, trenera i mediatora. To wskazówki dla nauczycieli, nauczycielek i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą opublikowane na stronie internetowej Związku. Podobnych poradników jest więcej. W najbliższych dniach odbędzie się także kilka webinariów na ten temat.

Co można zrobić od razu? Poradnik “Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie w szkole?” Jarosława Kordzińskiego zaleca:

>> Przede wszystkim zapytać uczennice i uczniów, jak odbierają tę sytuację – pozwólmy dzielić się swoimi emocjami.

>> Nie uciekajmy od rozmowy o kluczowym czynniku, który napędza nasz strach oraz powoduje stres – o bezradności. Rozmawiajmy o tym, co możemy zrobić jako mieszkańcy bezpiecznej Polski: indywidualnie, jako klasa, ale też jako człowiek, nawet najmłodszy, w konkretnej rodzinie.

>>  Czas, w którym się znaleźliśmy, to ważna pora na poruszenie problemów osób z doświadczeniem migracji. To mogą być nasi znajomi. Ale to również osoby mieszkające po sąsiedzku.

Więcej informacji tutaj

ZNP poleca także materiały, które powstały w trakcie projektu „Nauczyciele na rzecz wysokiej jakości edukacji uczennic i uczniów z doświadczeniem migracji”. W ramach projektu przeprowadzono analizę sytuacji uczennic i uczniów z doświadczeniem migracji w Polsce w celu opracowania materiałów i narzędzi ułatwiających pracę na rzecz ich integracji w lokalnych środowiskach szkolnych. Grupa specjalistów zajmujących się tymi kwestiami przygotowała:

>> procedurę Pięciu kroków, która ułatwia opracowanie szkolnej strategii włączenia uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji do społeczności szkolnej;

>> zestawienie dokumentów i opracowań regulujących zakres zo­bowiązań oraz odpowiedzialności szkoły, nauczycieli i systemu oświaty wobec uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji.

Więcej informacji tutaj.

Swoje poradniki przygotowały Fundacje Dobrej Edukacji  i Kosmos dla dziewczynek, a szkolenie organizuje Rzecznik Praw Dziecka.

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?

Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało filmik, z którego można się dowiedzieć m.om. jak rozmawiać z młodymi ludźmi, by przedstawiać im pełny obraz sytuacji, ale nie potęgować lęku? Co powiedzieć, jeśli zapytają o możliwy rozwój sytuacji w Ukrainie oraz konsekwencje dla innych krajów? Czy dzieci i młodzież w takiej sytuacji pozostają bezradne? Co mogą zrobić, by okazać solidarność i pomóc?

W poniedziałek 28 lutego Centrum Rozwoju Edukacji AZ organizuje z kolei wydarzenie online na ten temat.

Także Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019 odsyła do poradnika dotyczącego tego, jak jak rozmawiać z dziećmi na ten trudny temat, by nie wywołać strachu o swoje życie, stresu i niepotrzebnych lęków. Można go znaleźć go tutaj.

Także Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych serdecznie zaprasza wszystkich nauczycieli, nie tylko członków stowarzyszenia, do udziału w spotkaniu z Panią Weroniką Potaczek – psycholożką, która poprowadzi warsztat pod tytułem „Jak rozmawiać z uczniami z Ukrainy w kontekście obecnego kryzysu?”. Wydarzenie odbędzie się online 1 marca 2022 o godzinie 17:30. Zapisy na szkolenie tutaj.

Jednocześnie PSNPP w porozumieniu z „Będzie Lepiej” Fundacją ks. Mieczysława Malińskiego uruchomiło zbiórkę pieniędzy na wsparcie edukacyjne dla dzieci przybywających na tereny Polski z Ukrainy, aby pomóc im w nauce polskiego, wesprzeć finansowo na początku ich drogi w naszym kraju. Zbiórka odbywa się tutaj.  

(GN)

UNICEF: Wojna zagraża życiu 7,5 mln dzieci w Ukrainie