Jak skutecznie wspierać dzieci i młodzież?

Skuteczne strategie wspierania dzieci i młodzieży zebrane w jednym miejscu i w dodatku dostępne bezpłatnie? Oddajemy w Wasze ręce ebooka “PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży”.

Młodzi ludzie potrzebują otwartych, wspierających dorosłych. A my – dorośli potrzebujemy merytorycznego i sprawdzonego wsparcia, aby pomagać skutecznie. Dlatego powstała bezpłatna publikacja “PoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży”.

Publikacja stworzona przez Fundację Edukacja dla Demokracji porusza ważne i aktualne tematy takie jak: samoregulacja, wsparcie młodych w kryzysie, budowanie odpowiedzialności, umiejętność pracy w grupie, wsparcie uczniów mających problemy w nauce, uwrażliwienie na potrzeby innych. Wszystkie opisane dobre praktyki to nie teoria, a sprawdzona praktyka, której skuteczność potwierdzają realizatorzy projektów, eksperci i przede wszystkim dzieci i młodzież. Przedstawione pomysły na działania są inspirujące i często zaskakujące.

Dlaczego i jak powstał PoMOCnik?

Tworzenie tego ebooka zaczęło się nieszablonowo, nie od jego napisania, a od realizacji projektów. Fundacja Edukacja dla Demokracji 4 lata temu uruchomiła Fundusz Pomocowy, który pomagał organizacjom pozarządowym skutecznie wspierać młodych w czasie pandemii. Potem program ewoluował, skupiając się niwelowaniu skutków pandemii wśród dzieci i młodzieży (to ta grupa najbardziej ucierpiała z powodu izolacji społecznej).

W ciągu ostatnich 4 lat w całym kraju zrealizowano 240 projektów finansowanych z Funduszu Pomocowego. Spośród tego grona Fundacja Edukacji dla Demokracji wytypowała 8 organizacji, które zaprosiła do kontynuacji i poszerzania działań. Dzięki temu ich projekty miały szansę się rozwijać, działać na większą skalę i zostać multiplikowane. Wszystkie działania, wnioski, przemyślenia i doświadczenia zostały opisane w bezpłatnej publikacji. Wybrane projekty są odpowiedzią na aktualne problemy dzieci i młodzieży. Wspierają nie tylko najmłodszych, ale i osoby dorosłe, które pracują z nimi na co dzień.

Co wyróżnia PoMOCnika?

Największą zaletą publikacji jest pewność, że to DZIAŁA! Skąd to wiemy? Każdy z projektów opisanych w publikacjiPoMOCnik. Dobre praktyki wspierania dzieci i młodzieży” został przeprowadzony i przeanalizowany. Organizacje, których projekty zostały wybrane do opisania w publikacji, nie tylko korzystały z wiedzy wewnętrznych i zewnętrznych ekspertów, ale i przetestowały swoje działania, a potem zebrały opinie wśród dzieci, młodzieży i edukatorów.

Nietypowa forma ebooka: skrótowy opis projektów (co zostało zrobione, dlaczego i w jaki sposób), a potem rozmowy z realizatorami i uczestnikami projektów sprawia, że publikacja jest esencją pomysłów i metod działania.

“Zależało nam na tym, żeby zarówno organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi  i młodzieżą, jak i edukatorzy, nauczyciele i psychologowie mogli wykorzystać pomysły i gotowe materiały od zaraz. Mając przy tym pewność, że są one sprawdzone i skuteczne.” – zespół Fundacji Edukacja dla Demokracji

 

 Bezpłatna publikacja dostępna jest na tej stronie

 

 

 

 

 

 

Wytyczne

miejsce publikacji: Głos Nauczycielski

160 znaków ze spacjami lid

tytuł bez ograniczeń

1140×500 px grafika