Jak zakończyć rok szkolny? Nauczycielka z Łodzi promuje akcję #pasekdlakażdegoucznia, “bo każdy jest wyjątkowy”

„Produkcja pasków ruszyła. W piątek moi uczniowie otrzymają swoje świadectwa. Wszyscy otrzymają świadectwo z paskiem! Dlaczego? Bo wszyscy są wyjątkowi” – napisała na Facebooku Wioletta Szwebs, nauczycielka matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi.

Wyjątkowo w tym roku, każdy z uczniów pani Wioletty otrzyma na świadectwie pasek. Nie tylko ci, którzy uzyskali średnią 4,75 i odbiorą świadectwa z czerwonym paskiem. Akcja cieszy się w mediach społecznościowych sporym powodzeniem; zareagowało na nią kilka tysięcy osób.

„Pasek będzie kolorowy. Jedni biało-zielony, inni biało-fioletowy, a jeszcze inni biało-niebieski. Każdy kolor coś oznacza, wyjątkowość w jakiejś dziedzinie życia. Symbolikę kolorów znam ja i moi Uczniowie” – napisała Wioletta Szwebs. Nauczycielka napisała, że pomysł nie jest jej i odesłała do strony internetowej tutaj.

Produkcja pasków ruszyła 🙂W piątek moi uczniowie otrzymają swoje świadectwa. Wszyscy otrzymają świadectwo z paskiem!…

Opublikowany przez Wiolettę Szwebs Wtorek, 23 czerwca 2020

 

O co chodzi? „(…) Śmiem twierdzić, że każdy z nas zna takiego ucznia, któremu chciałby dać >>pasek<< z przedmiotu którego uczy. Niestety uczeń paska na koniec roku nie otrzyma, bo w szkole trzeba być dobrym ze wszystkiego, żeby otrzymać wyróżnienie. A gdyby tak wyróżniać każdego ucznia za jego indywidualne zdolności z poszczególnych przedmiotów? Dzieci mają tak wiele różnych talentów” – czytamy na stronie akcji. „Niech w tym roku każdy uczeń poczuje co to znaczy być wyjątkowym na miarę swoich możliwości” – podkreślono.

Co oznaczają kolory pasków? Niebieski – jak czytamy na stronie – jest przeznaczony dla technologicznych hakerów. Żółty pasek jest dedykowany dla osób wrażliwych, które reagowały na krzywdę drugiego człowieka. Kolor zielony pojawi się na świadectwach uczniów, którzy interesują się otaczającą ich przyrodą. Kolorów jest więcej: pomarańczowy, różowy, fioletowy. I można je łączyć.

Na stronie można się dowiedzieć jak wykonać kolorowy pasek na świadectwo.

(JK, GN)

Świadectwo z paskiem to nie wszystko. Dr Jakub Andrzejczak: nie trzeba być prymusem, by odnieść sukces