Jak zmotywować uczniów do pracy? Polski start-up ma pomysł

Kolejne firmy udostępniają nauczycielom darmowe aplikacje do pracy z uczniami. Start-up Grow Uperion przedstawił pomysł na zmotywowanie najmłodszych do zdalnego kształcenia

– Sama jestem samotną, pracującą na pełen etat mamą i nagle musiałam poradzić sobie zeswoją zdalną pracą, zdemotywowanymi dziećmi i ich zdalną nauką w domu. Zainspirowało mnie to do tego, by narzędzie, które na co dzień rozwijam i wdrażam dla firm, zastosować do pomocy rodzicom takim jak ja, ich dzieciom i borykającym się z nową sytuacją nauczycielom – wyjaśniła Małgorzata Celarek, prezes Grow Uperion, polskiego start-upu z grupy Kapitałowej TenderHut. – Wraz z zespołem szybko przeanalizowaliśmy, jak możemy zaadaptować naszą aplikację do tego, aby podtrzymać zaangażowanie uczniów. Tu z pomocą przyszły mi także moje dzieciaki, które dały nam dorosłym kilka cennych wskazówek.Tak powstał pomysł wykorzystania działającego już rozwiązania, opartego o mechanizmy grywalizacji, dla polskich uczniów – dodała.

Twórcy Grow Uperion, eksperci od motywacji, postanowili przy pomocy nowoczesnych narzędzi pomóc uczniom i nauczycielom tworząc specjalną wersję swojej aplikacji, w dodatku integrując ją z należącym do Microsoftu popularnym wśród nauczycieli i uczniów programem Teams.

Idea stojąca za rozwiązaniem jest prosta. Uczeń dostaje do opieki wirtualne drzewo, o które musi dbać. Można to robić na różne sposoby, a im więcej zaangażowania podejmuje uczeń tym efekty są bardziej spektakularne. Uczestnictwo w zajęciach, realizacja wyznaczanych przez nauczyciela zadań, odrabianie prac domowych wprost przekłada się na wzrost wirtualnego drzewa, a osiągane wyniki odzwierciedlają owoce.

– Cele to dość wirtualne pojęcie, dlatego warto je zobrazować. Do tego służą właśnie wirtualne drzewa, o które dbają uczniowie. Co ciekawe ich wzrost mogą obserwować także koledzy i koleżanki z klasy, co wprowadza element
rywalizacji przez zabawę – podkreśliła Małgorzata Celarek.

W założeniu twórców, korzystanie z aplikacji ma w naturalny sposób zaangażować uczniów, przyczynić się do wzrostu frekwencji na zajęciach oraz zwiększyć liczbę oddawanych prac.

Grow Uperion jest częścią Grupy Kapitałowej TenderHut, której specjaliści już na początku pandemii wspierali nauczycieli we wdrażaniu zdalnych rozwiązań z wykorzystaniem MS Teams od Microsoft. Jak do tej pory przeszkolili prawie 1000 pedagogów z możliwości, jakie daje rozwiązanie i dziś jako oficjalny partner Microsoft odpowiadają na pytania nauczycieli związane z platformą. W dodatku programiści z Grupy TenderHut zadbali o integracje rozwiązania Grow Uperion z Microsoft Teams, tak aby każdy uczeń biorący udział w lekcji automatycznie mógł dbać o swoje drzewo realizując kolejne tematy zajęć.

Szkoły zainteresowane wdrożeniem systemu Grow Uperion i podniesieniem zaangażowania uczniów mogą kontaktować się ze spółką pod adresem: wszkole@growuperion.com

(PS, GN)