Jakub Błaszczykowski, reprezentant Polski w piłce nożnej, ale także założyciel fundacji Ludzki Gest, jest laureatem tytułu Przyjaciel Szkoły 2019. Natomiast tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku 2019 nagrodziliśmy Maraton Pisania Listów Amnesty International.
Przyjaciel Szkoły 2019
Jakub Błaszczykowski, reprezentant Polski w piłce nożnej, ale także założyciel fundacji Ludzki Gest, jest laureatem tytułu Przyjaciel Szkoły 2019. To nagroda za działalność charytatywną i wspieranie zdolnych dzieci.
Choć niemal wszyscy w Polsce znają Jakuba Błaszczykowskiego z występów w piłkarskiej reprezentacji Polski i w klubie Wisły Kraków, to wciąż niewiele osób wie o jego działalności społecznej. A laureat honorowego tytułu Przyjaciel Szkoły 2019 wraz ze swoją fundacją działają na rzecz dzieci, które potrzebują pomocy.
Sam Kuba (tak mówią o nim fani) unika rozgłosu związanego ze swoją działalnością pozasportową. – Ci, którzy mają wiedzieć, że pomagam, to wiedzą. Przy okazji zauważyłem, że ci, którzy najmniej krzyczą, to często najbardziej tej pomocy potrzebują. I jedyna rzecz, o jakiej wtedy myślę, to to, że życie jest bardzo niesprawiedliwe – powiedział kiedyś tegoroczny laureat tytułu Przyjaciel Szkoły.
– Powody, dla których Kuba angażuje się społecznie, są bardzo proste: Kuba charytatywnie niczego nie robi po to, żeby ludzie o tym wiedzieli i żeby mówili, jaki jest dobry. Kiedy był młody, to zawsze powtarzał: „Jak będę miał pieniądze, to będę pomagał” – podkreśla Dawid Błaszczykowski, członek zarządu Fundacji Ludzki Gest.
Głównym celem fundacji jest kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży przez wspieranie ich rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem kultury fizycznej. Fundacja – organizując turnieje sportowe, koncerty itp. – zbiera w ten sposób fundusze na leczenie, rehabilitację, pomoc socjalną i rozwój talentów młodych ludzi.
Ludzki Gest swoją pomoc kieruje do osób w wieku do 21 lat.
Niedawno głośno było o problemach z działalnością Telefonu Zaufania dla Dzieci
i Młodzieży 116 111. Na szczęście na jego finansowanie zrzucili się internauci, przystępując do publicznej zbiórki. Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu. Wtedy to reprezentant Polski pomógł uratować Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na funkcjonowanie telefonu przeznaczył wraz z Kulczyk Foundation 430 tys. zł.
Jakub Błaszczykowski jest kawalerem Orderu Uśmiechu.
***
Honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły przyznaje Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku,
w skład której wchodzą zwycięzcy poprzednich edycji. Tytuł ten otrzymują ludzie
i instytucje zaangażowane w pracę na rzecz edukacji, dzieci i młodzieży. W gronie laureatów tytułu znaleźli się m.in.: Anna Dymna, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Marek Kamiński i Jan Mela, Łukasz i Paweł Golcowie oraz nieżyjący już o. Jan Góra.
***
Inicjatywa Edukacyjna Roku – Maraton Pisania Listów Amnesty International
W ubiegłym roku ponad 600 szkół w całej Polsce wzięło udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International. Ogólna liczba listów napisana podczas polskiej edycji maratonu wyniosła 308 974, a na całym świecie było ich 5 912 113 – najwięcej w 18-letniej historii tej akcji.
W tym roku bohaterkami i bohaterami maratonu będą osoby młode, poniżej 25. roku życia. Każdy z przypadków łamania praw człowieka, który AI nagłaśnia, został wybrany tak, by na konkretnym przykładzie pokazać łamanie praw i wolności w danym kraju.
Idea Maratonu Pisania Listów narodziła się w Polsce w 2001 r. w warszawskiej grupie lokalnej. Dzisiaj ma zasięg ogólnoświatowy i odbywa się co roku, poprzedzając Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia). Maraton urósł do rangi największego na świecie wydarzenia organizowanego w obronie praw człowieka.
– Naszym celem jest zmobilizowanie jak największej liczby osób do solidarnego sprzeciwienia się naruszeniom praw człowieka – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce (na zdjęciu). – Chcemy pokazać, że działając razem, naprawdę mamy moc, by zmieniać świat. Tym bardziej cieszymy się z tak licznego uczestnictwa i zaangażowania ze strony osób, organizacji społecznych i instytucji – dodaje.
Dzięki działaniom podjętym w ramach maratonu udało się do tej pory doprowadzić
do uratowania wielu jego bohaterów i bohaterek, m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat czy też uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań.
Do Maratonu Pisania Listów przyłączają się co roku m.in. szkoły i biblioteki. Listy
i apele w innej formie (e-maili, faksów, SMS-ów) wysyłane są do władz w sprawie osób, których prawa są łamane. Maratonowi Pisania Listów towarzyszą: koncerty, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i spotkania poświęcone prawom człowieka.
***
Inicjatywa Edukacyjna Roku – to honorowy tytuł przyznawany przez Kapitułę Konkursu Nauczyciel Roku. W ubiegłym roku wyróżniliśmy Order Uśmiechu, a poprzednich latach m.in. Mistrzów Kodowania czy program WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować.