Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP: Minister deklaruje współpracę, tego od ośmiu lat nie było

Obecna kwota na wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym znacząco wzrosła. To wzrost prawie o jedną szóstą całego dotychczasowego budżetu na ten cel. A więc dla nas ten pierwszy krok, uwzględniając sytuację nowego rządu i budżetu po rządach PiS, jest wystarczający. O kolejnych krokach będziemy rozmawiać, zobaczymy jak te pieniądze zostaną podzielone na uczelniach i w instytutach naukowych.

Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP, dla Głosu Nauczycielskiego: 

– Najważniejszy wniosek po spotkaniu z ministrem Dariuszem Wieczorkiem jest taki, że pan minister zadeklarował współpracę z całym środowiskiem akademickim, w tym ze związkami zawodowymi, a tego od ośmiu lat nie było. Jestem usatysfakcjonowany, bo będziemy mogli wreszcie rozmawiać o wszystkich problemach nurtujących środowisko akademickie i artykułować, jak widzimy zachodzące zmiany, czy jaki model finansowania powinien zostać wprowadzony. 

Pan minister jest otwarty na dyskusję i współpracę. Natomiast na razie o żadnych konkretach nie może być mowy. To było bardziej spotkanie kurtuazyjne, choć trwało 40 minut. Minister Wieczorek zgodził się wstępnie na spotkanie w szerszym gronie, z sekretariatem i Prezydium RSZWiN ZNP. Nie ustaliliśmy jeszcze terminu, ale to kwestia techniczna. 

Rozmawialiśmy m.in. o nauce i systemie grantowym realizowanym przez NCN i NCBiR. Ale oczywiście temat podwyżek w nauce i szkolnictwie wyższym też się przewinął. Przypomnę, że podczas ostatniego „budżetowego” posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży był rozpatrywany także m.in. budżet szkolnictwa wyższego na 2024 r. i wiemy, że będą 30 proc. podwyżki dla nauczycieli akademickich i 20 proc. dla pracowników nie będących nauczycielami akademickimi. Takie podwyżki zostały przegłosowane przez komisję. Teraz czekamy na uchwalenie całego budżetu państwa na 2024 i wyrównanie od 1 stycznia. 

Po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy i naszych protestów należy to uznać za duży sukces ZNP. To są znaczące podwyżki wynagrodzeń, od czasów kadencji ministra Gowina czyli od  2019 r.

Obecna kwota na wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym znacząco wzrosła. To wzrost prawie o jedną szóstą całego dotychczasowego budżetu na ten cel. A więc dla nas ten pierwszy krok, uwzględniając sytuację nowego rządu i budżetu po rządach PiS, jest wystarczający. O kolejnych krokach będziemy rozmawiać, zobaczymy jak te pieniądze zostaną podzielone na uczelniach i w instytutach naukowych. 

Not: JK

Spotkanie ZNP z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem