Jarosław Gowin podał się do dymisji

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podał się do dymisji. Powodem jest spór wokół zbliżających się wyborów prezydenckich

– Propozycja trzymiesięcznego przełożenia wyborów została odrzucona. W związku z tym podaję się do dymisji – poinformował dziś Jarosław Gowin.

W poniedziałek Sejm zajął się przygotowanymi przez PiS zmianami w ordynacji wyborczej umożliwiającymi organizację wyborów prezydenckich 10 maja wyłącznie w trybie korespondencyjnym. – Uważam, że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest potrzebna, ale jednocześnie trzeba przesunąć wybory. Jeśli nie będzie tego w ustawie, nie poprę jej – zapowiedział Gowin.

Nie oznacza to jednak, że partia Gowina – Porozumienie – odchodzi z rządu. – Wybory parlamentarne nie wchodzą obecnie w grę, a one są nieuchronną konsekwencją rządu mniejszościowego. Gwarantujemy więc naszym koalicjantom, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 18 głosów posłów porozumienia – tłumaczył odchodzący wicepremier.

Nowym wicepremierem ma zostać reprezentująca tę partię Jadwiga Emilewicz, obecna minister rozwoju.

Według Gowina, „nie ma zgody premiera na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, stać nas na dwa, może trzy miesiące takiego stanu. Przedłużanie tego stanu spowodowałoby, że stalibyśmy się społeczeństwem bankrutów”.

Gowin był wicepremierem i ministrem nauki przez cztery lata i pięć miesięcy. Nominację na te funkcje otrzymał 16 listopada 2015 r.

(PS, GN)