Jednak dojdzie do spotkania ministra Piontkowskiego i prezesa Broniarza? Jest oficjalne zaproszenie na 28 czerwca

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zaprosił prezesa ZG ZNP Sławomira Broniarza na spotkanie do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Do rozmów miałoby dojść w piątek 28 czerwca br. Jak się dowiadujemy, oficjalne zaproszenie trafiło już do sekretariatu prezesa ZNP.

Przypomnijmy, że Związek zaprosił wcześniej ministra Piontkowskiego na obrady Zarządu Głównego 18 czerwca. Szef MEN nie skorzystał jednak z tego zaproszenia.

W jednym z wywiadów tłumaczył, że nie przyjmie zaproszenia ZNP, bo „18 czerwca mam już bardzo wypełniony kalendarz”. W innym wywiadzie powiedział, że nie przypomina sobie, aby minister edukacji uczestniczył kiedykolwiek w spotkaniu ZG ZNP (szef MEN myli się, ponieważ zaproszenie na posiedzenia gremiów kierowniczych przyjął m.in. Roman Giertych, kiedy był wicepremierem i ministrem edukacji).

Nie tylko ZNP, ale także WZZ „Solidarność – Oświata” oraz NSZZ „Solidarność” odmówiły udziału w obradach tzw. edukacyjnego okrągłego stołu, zwołanych przez stronę rządową. Obrady te zostały zwołane jeszcze w kwietniu br., ale w podsumowaniu tej inicjatywy uczestniczył ostatnio już nowy minister edukacji. Dariusz Piontkowski zadeklarował ostatnio, że chce się spotkać ze związkami zawodowymi, jeśli nie ze wszystkimi naraz, to z każdym z osobna. Nie uniknął przy okazji zgrzytu, obwiniając „niektóre związki” za „chaos w edukacji”. Mówił też o wrażeniu, że „część związków zawodowych nie chciała rozmowy, tylko chciała narzucić pewne rozwiązania i żądania”.

(JK, GN)