Jubileusz 100-lecia APS. Wanda Traczyk – Stawska uhonorowana specjalnym wyróżnieniem ECCE HOMO

W murach Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej odbyło się w środę uroczyste posiedzenie Senatu z okazji zakończenia Jubileuszu 100-lecia Uczelni i Roku Marii Grzegorzewskiej. W trakcie uroczystości specjalnym wyróżnieniem ECCE HOMO uhonorowana została Wanda Traczyk-Stawska, nauczycielka z 30-letnim doświadczeniem, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która w swojej działalności prezentuje wartości zgodne z Misją Akademii.

„Intencją APS jest przygotowanie pedagogów specjalnych, nauczycieli i innych specjalistów pracujących na rzecz osób wymagających wsparcia, zrozumienia i poszanowania. Naszym celem jest włączanie osób z niepełnosprawnością w życie społeczne na zasadzie równoprawnych obywateli, troska o rozwijanie własnej osobowości oraz o wszechstronny rozwój osób i środowisk. Laureat ECCE HOMO to Osoba odważna, wrażliwa oraz posiadająca cechy twórczego profesjonalisty, która dba zarówno o swój własny rozwój, ale przede wszystkim troszczy się o wszechstronny rozwój osób i środowisk. Serdecznie gratulujemy” – podkreśla Akademia.

Wyróżniona Wanda Traczyk-Stawska od 1942 r. działała w konspiracji, była żołnierzem Armii Krajowej, strzelcem. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu i na Powiślu. Po kapitulacji powstania trafiła do obozu jenieckiego. Po wojnie ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim i podjęła pracę w szkole specjalnej na stołecznej Pradze. Do dziś upomina się o stworzenie kompleksowego systemu pomocy dla młodzieży z niepełnosprawnościami.

Przypomnijmy, że w październiku została uhonorowana tytułem Przyjaciel Szkoły 2022, podczas Gali Konkursu Nauczyciel Roku, organizowanego przez Głos Nauczycielski.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wszystkich Gości przybyłych na uroczystości do APS powitała JM Rektor dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS. Doradca Prezydenta RP, Paulina Malinowska-Kowalczyk wręczyła odznaczenia państwowe pracownikom Akademii. Wręczone zostały również promocje doktorskie i habilitacyjne. Relację live z wydarzenia można obejrzeć poniżej.

Goście, którzy przybyli na uroczystość mieli okazję wysłuchać wykładu wygłoszonego przez prof. dr. hab. Marcina Pałysa pt. „Autonomiczne i odpowiedzialne: uczelnie, jakich potrzebujemy”.  Chór APS pod kierunkiem mgr Adama Pietruszki wykonał Hymn Unii Europejskiej.

Wydarzenie zwieńczył minirecial polskiego muzyka, kompozytora i wokalisty Tadeusza Woźniaka, autora muzyki do piosenek wykonywanych m.in. przez Zbigniewa Wodeckiego i Michała Bajora. Wraz z muzykiem wystąpił jego syn Filip.

List gratulacyjny z okazji Jubileuszu 100-lecia Uczelni i Roku Marii Grzegorzewskiej przesłał m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz. Treść listu znajduje się tutaj

Więcej informacji na temat uroczystości można znaleźć na Facebooku i stronie internetowej APS

15 grudnia w murach Akademii odbędzie się również Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu OSOBA, pt. „Akceptacja, Partycypacja, Solidarność społeczna ‒ interdyscyplinarne wyzwania w tworzeniu społeczeństwa dla wszystkich”, poświęcona humanistycznym, ponadczasowym ideom Patronki Uczelni, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce – Profesor Marii Grzegorzewskiej, organizowana przez Instytut Pedagogiki Specjalnej APS.

(GN)

Fot: APS/Facebook

14 grudnia odbędzie się uroczyste zakończenie Jubileuszu 100-lecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Gala Nauczyciel Roku. Ważne przesłanie Wandy Traczyk-Stawskiej: Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym!