Jutro Noc Bibliotek

“Czytanie wzmacnia” – to hasło VII wydania ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbędzie się już jutro, w sobotę 9 października br. Do akcji zgłosiło się 1300 placówek z całego kraju

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. Jak podkreślili organizatorzy, trudny czas pandemii przypomniał, jak biblioteki są ważne i potrzebne.

W związku z Nocą Bibliotek, biblioteki w całej Polsce przygotowały dla czytelników specjalne wydarzenia. Chodzi m.in. o ogólnopolską grę online “Czytanie wzmacnia” z 24 zadaniami „wzmacniającymi” uczestników w czterech kategoriach: relacje, zdrowie, wiedza, wyobraźnia.

Biblioteki zorganizują też dla odwiedzających m.in.: spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, mecze literackie wzmacniające kibiców, nocowania w bibliotece, speed datingi z książkami i ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych, zwiedzanie magazynów i poszukiwanie skarbu, pokazy filmowe ekranizacji, silent disco i potańcówki między regałami, słowotwórcze warsztaty międzypokoleniowe, maratony komiksowe i czytelnicze, łasuchy literackie.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

Mapa placówek uczestniczących w akcji dostępna jest TUTAJ.

Noc Bibliotek organizuje Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej i programu Niepodległa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerzy akcji to: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, SBP.pl, Miasto Stołeczne Warszawa, Polska Izba Książki, Polska Izba Książki, Fundacja Powszechnego Czytania, GD Events, Clickmeeting,

(PS, GN)