Już jutro, we wtorek 12 października br., Gala Nauczyciel Roku 2021!

Kto otrzyma tytuł Nauczyciela Roku 2021? O tym przekonamy się już jutro, 12 października, podczas uroczystej Gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie

We wtorek po raz 19. wręczymy statuetkę Nauczycielowi Roku, przyznamy Wyróżnienia i Nominacje do tytułu Nauczyciel Roku 2021. Gala Nauczyciel Roku wraca po rocznej przerwie. W 2020 r. Gala nie odbyła się z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w związku z drugą falą.

Podczas Gali rozstrzygniemy także – po raz pierwszy – Konkurs Nauczyciel Jutr@, organizowany wspólnie z Fundacją Orange.

Tradycyjnie też przyznamy tytuły Przyjaciela Szkoły oraz Inicjatywy Edukacyjnej Roku.

Na Zamku Królewskim w Warszawie będą z nami nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządu terytorialnego, ludzie nauki i kultury, parlamentarzyści, przedstawiciele władz.

Oczywiście nie możemy jeszcze ujawnić wyników konkursów, ale z przyjemnością informujemy, że Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego wyłoniło 13 Nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku 2021:

* Karola Dudka-Różyckiego z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie;
* Agnieszkę Halicką ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie;
* Joannę Hofman z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu;
* Lucynę Kaczanowską z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie,
* Agatę Karolczyk-Kozyrę z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie;
* Annę Konarzewską z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gdańsku;
* Dariusza Martynowicza z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach;
* Tomasza Mazura z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku;
* Jolantę Osińską ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku;
* Wojciecha Sudnickiego z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim;
* Joannę Świercz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu;
* Joannę Waszkowską z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu;
* Irminę Żarską z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Tony`ego Halika w Redzie.

– W Konkursie Nauczyciel Roku od pierwszej edycji poszukujemy i nagradzamy osoby, które są ponadprzeciętne w wielu wymiarach. Pierwszy to wymiar dydaktyczny, czyli oceniamy to, jakimi są nauczycielami swoich przedmiotów. Drugi aspekt to osiągnięcia wychowawcze, które często pozostają w cieniu tych dydaktycznych, bo te ostatnie łatwiej wymierzyć. Trzeci obszar to działalność organizacyjna. I w tej kwestii nasi laureaci także stanowią czołówkę peletonu. Sukcesy, które osiągali na tych polach, są godne najwyższego podziwu – powiedział prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący Jury Konkursu, a zarazem wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Natomiast jury Konkursu Nauczyciel Jutr@, który „Głos Nauczycielski” współorganizuje z Fundacją Orange, postanowiło, że Finalistami zostają:
* Marek Grzywna ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu;
* Michalina Ignaciuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Osiek” w Gdańsku;
* Agata Karolczyk-Kozyra z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie;
* Joanna Mikusek-Przystajko ze Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kudowie Zdroju;
* Aleksandra Schoen-Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile.

– Nauczyciel Jutr@ to nauczyciel zorientowany na przyszłość. Dziękuję organizatorom za podjęcie inicjatywy zorganizowania takiego konkursu. Bo nauczyciele jutra są tu i teraz. Pandemia oraz rozwój nowych technologii spowodowały, że współczesny nauczyciel powinien patrzeć w przyszłość odnośnie do tego, co tradycyjne, czyli treści, metod i form kształcenia – podkreślił prof. Stefan M. Kwiatkowski, który przewodniczył także Jury Konkursu Nauczyciel Jutr@.

Na uroczystą Galę Nauczyciel Roku 2021, która odbędzie się we wtorek w samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie zaprosiliśmy najważniejsze osoby w państwie. Zaproszenia wystosowaliśmy m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Marszałków Sejmu RP i Senatu RP, członków Prezydium Sejmu RP, Ministra Edukacji i Nauki, ministrów, którzy prowadzą szkoły i placówki oświatowe w naszym kraju, posłów z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W tym roku Gala Konkursu będzie transmitowana online – www.facebook.com/GlosNauczycielski

Zapraszamy! Startujemy 12 października o godzinie 12.00

(PS, GN)