Za miesiąc 30. finał WOŚP. Orkiestra zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci

Jubileuszowy, 30. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Poświęcony będzie zbiórce funduszy na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Orkiestra zagra 30 stycznia 2022 roku.

Jurek Owsiak poinformował kilka dni temu w TVN24, że działać będą 1633 sztaby „pod każdą szerokością geograficzną”. – Oprócz Polski, gramy w 80 miejscach na całym świecie – powiedział. – Wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, wysyłamy teraz identyfikatory, bardzo piękne nasze puszki – dodał.  – Chcemy powiedzieć wszyscy razem, że ten świat potrafi być piękny, chociaż rzeczywistość jest także trudna – stwierdził.

Przypomniał, że chociaż finał to jeden dzień, to Orkiestra pracuje przez cały rok, żeby „wszystkie świąteczne obietnice spełnić”. – Gdybyśmy byli partią wyborczą, to byśmy wszystko spełnili, a nawet z naddatkiem, bo kupujemy więcej, niż myślimy – żartował Owsiak.

Wiadomo już, że podczas 30 finału WOŚP podczas letniej zadymy w środku zimy w Warszawie zagrają Nocny Kochanek i Łydka Grubasa, IRA, Happysad, De Mono oraz Sorry Boys.

Jak podaje na swojej stronie WOŚP oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

„Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory” – czytamy.

„Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych” – podkreślono.

(JK, GN)

Fot: WOŚP

Najbliższy Finał WOŚP dla dzieci z chorobami oczu