KE: Europa będzie miała tyle szczepionek, by do połowy lipca zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji

W europejskich fabrykach szczepionek na koronawirusa produkcja ruszyła z kopyta. Komisja Europejska spodziewa się, że powstanie w nich tyle dawek, by do połowy lipca zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji na kontynencie

Taką deklarację złożył w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” komisarz UE odpowiedzialny za szczepionki Thierry Breton (komisarz ds. rynków wewnętrznych). – W Unii Europejskiej szczepionki produkują 53 fabryki. Nasz kontynent jest obecnie największym producentem na świecie po USA – poinformował Breton.

Fabryki te znacząco zwiększyły swoje moce produkcyjne. W efekcie, już wkrótce UE będzie miała tyle szczepionek, by do połowy lipca br. objąć szczepieniami 70 proc. dorosłej populacji. A tym samym zapewnić kontynentowi tzw. ochronę stadną.

– Mam pewność, ile dawek jest obecnie w produkcji i wiem, ile milionów będzie dostarczanych każdego następnego tygodnia – stwierdził Breton. – To pozwala zapewnić, że do połowy lipca będziemy mieli wystarczającą liczbę dawek potrzebnych do zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej – dodał.

W pierwszych tygodniach 2021 r. programy szczepień w krajach UE ruszały bardzo wolno, a UE pod tym względem znalazła się daleko w tyle za Izraelem, USA i Wielką Brytanią. Obecnie jednak Unia nadrabia opóźnienia, a co najmniej pierwszą dawkę otrzymało ok. 20 proc. dorosłych obywateli. Wkrótce sytuacja się poprawi, a do lata fabryki w UE będą produkowały 200 mln dawek miesięcznie.

(PS, GN)