KE: Omicron zdominuje Europę już w połowie stycznia

Niebezpieczna mutacja koronawirusa Omicron prawdopodobnie do połowy stycznia 2022 r. zdominuje Europę – ostrzegła Komisja Europejska

– Jeśli spojrzymy na czas potrzebny na podwojenie liczby nowych zakażeń, to wydaje się, że zajmuje to 2-3 dni. A to strasznie szybko. Do połowy stycznia Omicron będzie nowym dominującym wariantem w Europie – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim.

– Jednak przez ostatni rok ciężko pracowaliśmy i osiągnęliśmy bardzo dużo. Dlatego Europa jest teraz w lepszej pozycji do walki z wirusem – dodała.

Szefowa KE podkreśliła, że Wspólnota zapewniła dawki szczepionek dla każdego obywatela UE. Obecnie zaś państwa członkowskie próbują przyspieszyć podawanie dawek przypominających (tzw. boosterów), co ma powstrzymać rozprzestrzenianie się Omicrona. Według von der Leyen, Europa jest w stanie produkować 300 mln dawek szczepionek miesięcznie.

W UE dwiema dawkami zaszczepiono 66,6 proc. populacji. W Polsce to niestety tylko 55 proc. Boostera otrzymało zaś 62 mln osób mieszkających na kontynencie. Według von der Leyen, obecnie priorytetem jest przyspieszenie szczepień dorosłych trzecią dawką oraz zaszczepienie dzieci.

(PS, GN)