Kolejna szczepionka dopuszczona na rynek UE!

Europejska Agencja Leków (EMA) warunkowo zatwierdziła stosowanie szczepionki Johnson&Johnson na terenie Unii Europejskiej. To czwarta dopuszczona na rynek europejski szczepionka na koronawirusa. Wkrótce do Polski trafi 2,5 mln dawek tego specyfiku

Na tę decyzję czekała cała Europa. Według EMA, badania przeprowadzone na grupie 44 pacjentów pokazały, że szczepionka J&J jest skuteczna w 67 proc., jeśli chodzi o zapobieganie umiarkowanej i ciężkiej chorobie COVID-19. Szczepionkę będzie można podawać osobom od 18. roku życia.

– To pierwsza szczepionka, którą można stosować za pomocą pojedynczej dawki – powiedział Emer Cooke, dyrektor wykonawczy EMA. Szczepionkę J&J można też przechowywać w zwykłej lodówce.

Badanie wykazało 67 proc. zmniejszenie liczby objawowych przypadków COVID-19 po 2 tygodniach u osób, które otrzymały szczepionkę w porównaniu z osobami, którym podano placebo. Oznacza to, że szczepionka miała 67 proc. skuteczność.

Działania niepożądane szczepionki miały charakter łagodny i umiarkowany, ustępowały zaś w ciągu kilku dni po szczepieniu. Chodzi o ból w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, zmęczenie, ból mięśni i nudności.

To czwarta dopuszczona na terenie UE szczepionka po specyfikach Pfizer/BioNTech, Moderny i AstraZeneki. Wkrótce do Polski trafi 2,5 mln dawek J&J.

(PS, GN)