Europejska Agencja Leków (EMA) będzie na bieżąco przeglądała dokumentację i efekty badań szczepionki na koronawirusa niemieckiego koncernu CureVac. Ma to przyspieszyć rejestrację szczepionki, a co za tym idzie – szybsze udostępnienie jej na rynku europejskim
Jak poinformowała EMA, agencja rozpoczęła „przegląd w czasie rzeczywistym” szczepionki CureVac. Chodzi o to, by przyspieszyć jej potencjalne zatwierdzenie oraz zapewnić odpowiednią dostępność tego specyfiku dla krajów członkowskich.
EMA has started a rolling review of CVnCoV, a #COVID19vaccine developed by CureVac AG:
👉https://t.co/risZxVYHuS pic.twitter.com/n0nofi1hcU— EU Medicines Agency (@EMA_News) February 12, 2021
Niemiecki koncern w grudniu ub.r. rozpoczął duże badania swojej szczepionki w Europie i Ameryce Łacińskiej. Wstępne wyniki badań powinny się pojawić w marcu lub w kwietniu. To oznacza, że szczepionka mogłaby zostać dopuszczona na rynek europejski wkrótce potem.
W tej chwili eksperci EMA przeglądają wstępne wyniki badań laboratoryjnych i wczesne badania kliniczne przeprowadzone na osobach dorosłych.
Szczepionka CureVac wykorzystuje technologię mRNA nowej generacji. Czyli powstaje w podobnej technologii, co najskuteczniejsze w tej chwili szczepionki na rynku – Pfizer/BioNTech i Moderny.
EMA poinformowała też o wdrożeniu przyspieszonej procedury rejestracji zmodyfikowanych szczepionek, które mają chronić ludzi przed niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa. To oznacza, że koncerny farmaceutyczne nie będą musiały po raz drugi przeprowadzać długich i skomplikowanych badań na dużej próbie populacji. Wystarczy, że przetestują je na dużo mniejszych próbach.
Czyli nie trzeba będzie za każdym razem przebadać grupy 30-40 tys. osób, ale zaledwie kilkaset. Naukowcy mają zaś sprawdzić głównie odpowiedź immunologiczną, jaką wywoła zastrzyk.
Komisja Europejska, której podlega EMA, była ostatnio krytykowana przez szereg państw członkowskich, za opóźnienia w rejestracji szczepionek, w efekcie czego UE jest daleko w tyle za m.in. USA, Wielką Brytanią i Izraelem pod względem odsetka zaszczepionych obywateli.
(PS, GN)